Domů Aktuality Kraj připraví projekt na zpomalení neukázněných řidičů

Kraj připraví projekt na zpomalení neukázněných řidičů

​Karlovarský kraj přichází s plánem, jak zklidnit dopravu na silnicích v celém regionu. Záměr výhledově počítá s pořízením inteligentních dopravních systémů, které by ve vybraných obcích řidiče zpomalily a přiměly je k dodržování povolené rychlosti.

Mělo by se jednat  hlavně o měřiče se zobrazováním aktuální rychlosti projíždějících aut a kamery s možností sledování registračních značek vozidel. Monitoring by bylo možné doplnit například o meteostanice hlásící aktuální vývoj počasí nebo o kontrolní body s vysokorychlostním vážením nákladních aut.

„Zatím jde jen o rozpracovávaný záměr. Výsledkem by mělo být zvýšení bezpečnosti provozu díky různým technickým opatřením a inteligentním systémům. Podle zkušeností z Plzeňského kraje jsou velice účinné už jen pouhé zobrazovače rychlosti se čtením registračních značek.  Zpomalí u nich sedmdesát procent řidičů,“ řekl náměstek hejtmana pro dopravu Jakub Pánik. Aby systém byl komplexní, zapojily by se do něho meteohlásky a měřiče kvality ovzduší používané už nyní.

Součástí projektu by byl i zvláštní webový portál, kde by se shromažďovaly dostupné údaje – dopravní informace, statistiky o počtech a rychlosti vozidel, grafy, obrázky, informace o počasí. Některá data by dokonce mohla být přístupná pro veřejnost, neveřejná část by se zabezpečenou cestou přenášela přímo na Policii ČR. Údaje by využívaly hlavně obce a města, obecní a městské policie, Karlovarský kraj, silničáři a už zmíněná Policie ČR.

Očekává se, že technická opatření přinesou nejen snížení rychlosti aut v obcích, ale i přesné statistiky o dopravní vytíženosti konkrétních silnic, podklady k průjezdu odcizených aut nebo informace o místech, kde řidiči často a výrazně překračují povolenou rychlost.  Podle odhadu by vybavení jednoho místa (radar, kamera, zobrazovač, meteohláska) mohlo stát přibližně 70 tisíc korun. Pokud by zájem zapojit se do projektu projevily teoreticky všechny obce v kraji, vyšplhaly by se investiční náklady na 9,2 milionu korun a čtyřletá údržba systému na další 3 miliony korun.

Přesnější odhad nákladů vyplyne z přípravné fáze projektu, který Rada Karlovarského kraje schválila a jejím zpracováním pověřila Údržbu silnic Karlovarského kraje. V Plzeňském kraji, z jehož zkušeností se vychází, přijali zástupci obcí obdobný projekt velmi vstřícně a kladně ho po ročním provozu hodnotí i policie a vedení kraje. Pokud to bude možné, pokusí se Karlovarský kraj zajistit spolufinancování projektu z evropských zdrojů.
Za stránku zodpovídá Mgr. Veronika Svobodová
Datum aktualizace 7. 10. 2015 - 10:38