Domů Aktuality Kraj podpořil novou meteorologickou stanici

Kraj podpořil novou meteorologickou stanici

V Šindelové na Sokolovsku začne díky finanční spoluúčasti kraje měřit stav hladiny říčky Rotava nový limnigraf, další meteorologická stanice se buduje i na Klínovci. Stanice pomohou meteorologům nejen sledovat počasí, ale také včas zjistit například ohrožení bleskovou povodní.

Limnigrafická stanice v Šindelové bude téměř v reálné čase sledovat stav vody v potoce. Je přítokem říčky Svatavy, která se v Sokolově vlévá do Ohře. Za běžného stavu nenápadný potok se ale může při shodě povětrnostních podmínek změnit v dravou řeku.

"Co Rotava dokáže, předvedla v roce 1961. Tehdy z 12 mostů, pod kterými protéká, přežil jediný, voda zdevastovala domy a zaplavila tehdejší Škodu Rotava," uvedl spolupracovník Českého hydrometeorologického ústavu Rudolf  Kovařík. Charakter okolní krajiny, úzkého údolí, kterým potok protéká, je takový, že při intenzivních srážkách by mohla hrozit blesková povodeň, jakou například nedávno zažily severní Čechy.

"Limnigraf odesílá informace v krátkých intervalech. Pokud by tedy hrozilo nebezpečí, meteorologové, ale i složky integrovaného záchranného systému, budou mít informace o hrozícím nebezpečí včas na to, aby mohli například evakuovat ohrožené území," vysvětlil Kovařík.

Krajská rada na posledním jednání schválila na vznik stanice příspěvek 150.000 korun, což je polovina nákladů. Druhou polovinu bude financovat ČHMÚ.
 

 

Datum aktualizace 25. 10. 2010 - 07:47