Domů Aktuality Karlovarský kraj je mezi regiony druhým nejefektivnějším žadatelem

Karlovarský kraj je mezi regiony druhým nejefektivnějším žadatelem

Hned po Středočeském kraji má Karlovarský kraj v naší zemi nejvíce schválených projektů  v poměru k počtu předložených k financování z EU. Vyplynulo to z údajů Národního orgánu pro koordinaci při Ministerstvu pro místní rozvoj ČR. Národní orgán sleduje, jak kraje čerpají dotace z evropských fondů. 

„Tato informace nás samozřejmě těší, je vidět, že kraj, obce i soukromé subjekty umějí projekty kvalitně připravit a bezchybně zpracovat potřebné žádosti o evropské peníze,“ uvedl hejtman Josef Novotný.

České kraje si do začátku října požádaly o dotace z fondů EU ve výši téměř 35 miliard korun. Schváleno jim dosud bylo 373 projektů v celkové výši téměř 20 miliard korun. V tomto programovém období mezi lety 2007 - 2013 mohou regiony, kromě hlavního města Prahy, žádat o finanční prostředky ze 13 operačních programů, v nichž je pro všechny žadatele k dispozici přibližně 400,5 miliardy  korun. Kraje si zatím podaly 609 žádostí do 11 operačních programů. V nich žádají o dotace 34,8 miliard korun.

Nejaktivnějším žadatelem mezi kraji je Pardubický kraj, který zatím předložil 78 projektových žádostí v celkové výši 3 006 milionů korun a hned za ním je kraj Jihočeský se 71 předloženými žádostmi na 2 768 milionů korun. Naopak nejméně žádostí a to 19 zatím podal Jihomoravský kraj. Požádal v nich o 847 milionů korun.

Liberecký kraj je žadatelem, který má zatím nejvyšší počet schválených žádostí. Dosud mu bylo odsouhlaseno 50 projektů za 1,1 miliardy korun. Nejvíce schválených finančních prostředků z fondů EU mají kraje Moravskoslezský (2,8 miliardy korun) a Vysočina (2,9 miliardy korun).

České kraje nejvíce peněz žádají z regionálních operačních programů. Z tématických operačních programů pak nejvíce žádostí poslaly do Operačního programu Životní prostředí a nejvíce peněz žádají z Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost.

Za stránku zodpovídá Mgr. Jana Pavlíková
Datum aktualizace 23. 10. 2009 - 12:45