Domů Aktuality Karlovarská nemocnice zažila světovou premiéru unikátní oční operace

Karlovarská nemocnice zažila světovou premiéru unikátní oční operace

V karlovarské nemocnici v uplynulých dnech provedli lékaři unikátní operaci, při níž implantovali  pacientce do oka umělou oční rohovku - keratoprotézu KeraKlear.Tým pod vedením primáře Pavla Studeného operoval šedesátiletou ženu z Chebu, která trpěla prakticky slepotou.

„Jde o zcela unikátní chirurgický postup, který byl ve světě použit poprvé,“ uvedl primář Studený.

Oční specialisté namísto femtosekundového laseru používaného u těchto typů operací zvolili vibrující diamantový nůž. Při jeho použití nemusí mít pacient čirou tkáň rohovky. Kombinací chirurgických postupů se zákrok zrychlil na pouhých 15 minut, je levnější a u některých pacientů jej bude možno provést ambulantně.

Celý postup lékaři konzultovali s americkým výrobcem keratoprotézy i s českým zástupcem, firmou Videris. Na základě této spolupráce byl tým primáře Studeného přizván k tomu, aby se podílel na celosvětově probíhající studii hodnotící dlouhodobé výsledky takových operací.

Pacientka Judita Šiňanská měla problémy se zrakem 30 let, v poslední době se navíc zhoršovaly. Nyní má zpět kolem 20 procent normálního vídění a zrak na operovaném oku by se dále měl zlepšovat. „Nejsou slova, která dokážou vyjádřit, co mě potkalo za radost,“ děkovala Šiňanská se slzami v očích lékařům. Díky úspěšné operaci je nyní schopna si například přečíst noviny, což pro ni bylo v předchozích letech nemyslitelné.

K operaci má tým lékařů vytipovány další tři pacienty, kteří budou po zákrocích sledováni. Poté se s unikátním postupem seznámí i odborná veřejnost. Operace zatím platí výrobce keratoprotéz. O hrazení výkonu zdravotními pojišťovnami se ještě bude jednat

Za stránku zodpovídá Mgr. Jana Pavlíková
Datum aktualizace 24. 6. 2011 - 11:57