Domů Aktuality Hejtman Novotný: Ministrovy návrhy vůbec nic neřeší

Hejtman Novotný: Ministrovy návrhy vůbec nic neřeší

Ministr zdravotnictví Leoš Heger přišel s návrhy na opatření, jak řešit situaci s odchody lékařů především z krajských nemocnic. Tato zařízení by nebyla při hromadných odchodech schopna zajistit ani základní akutní péči.

Podle ministra by bylo možné v případě nouze vyhlásit stav nebezpečí. Během tohoto stavu, který se vyhlašuje při hromadných neštěstích nebo přírodních katastrofách, může hejtman kraje nařídit lékařům pracovní povinnost. „Tyto návrhy ministra Hegera považuji za naprosto scestné, navíc krátkodobé, protože situace ve zdravotnictví potřebuje systémové řešení, platné podstatně déle, než pouhých třicet dní. Ministr tak jen místo řešení problému společně se zdravotními pojišťovnami hodlá přehodit  zodpovědnost na kraje,“ uvedl hejtman Josef Novotný a dodal, že kraje stále marně čekají na konkrétní plán vlády pro období krize po odchodu lékařů. Připomněl také, že předseda Asociace krajů Michal Hašek už před časem apeloval na ministra, aby v souvislosti s nastalou situací inicioval jednání Bezpečnostní rady státu za účasti hejtmanů.

Stav nebezpečí vyhlašuje hejtman kraje pro území kraje nebo jeho část tehdy, když nastalou mimořádnou událost nelze řešit běžně dostupnými silami a prostředky a není možné odvrátit ohrožení běžnou činností správních úřadů a složek integrovaného záchranného systému. Tento stav lze vyhlásit na dobu nejvýše 30 dnů. Stanovenou dobu může hejtman prodloužit jen se souhlasem vlády.

 

Za stránku zodpovídá Mgr. Jana Pavlíková
Datum aktualizace 29. 12. 2010 - 23:53