Domů Aktuality Hejtman navštívil Dobrou Vodu u Toužimi

Hejtman navštívil Dobrou Vodu u Toužimi

Zajímal se především o život tamních obyvatel a o činnost sdružení Český západ, které aktivně spolupracuje s romskou komunitou obývající osadu.

Během návštěvy se Josef Novotný stihl v sídle Českého západu zúčastnit programu Školičky pro děti od 2 do 6 let, prohlédnout si krejčovskou dílnu, kde pracují místní romské ženy, či navštívit originální keramickou dílnu umístěnou v zrekonstruované maringotce. V té probíhá dopoledne pracovně-tréninkový program pro členy komunity a odpoledne kurzy keramiky pro děti i dospělé z Dobré Vody.

V nedávné době obyvatelé provedli obnovu panelového domu, který obývá osmdesátičlenná převážně romská komunita. „Především musím ocenit, že se do oprav domu zapojili samotní nájemníci a společně upravili i prostranství v okolí domu,“ uvedl hejtman. „Každá z domácností odpracovala v posledních letech 100 hodin na odstranění jeho havarijního stavu. Od konce loňského roku se dům může pyšnit i nově natřenou fasádou,“ popisuje změny Jana Kosová, výkonná ředitelka Českého západu.

Velkou proměnou však loni prošla i další místa v osadě. V rámci projektu „Společně v Dobré Vodě“ místní obyvatelé a další dobrovolníci odpracovali během šesti sobotních brigád 2 479 hodin na úpravách veřejných prostranství., která budou využívat nejen obyvatelé osady, ale i návštěvníci. Ve vesnici byl například postaven dřevěný altán a nová kamenná zídka, vznikla naučná stezka o ptácích, byly vysekány náletové dřeviny či provedeny terénní úpravy. Město Toužim vybudovalo před panelovým domem asfaltovou cestu a opravilo kanalizaci. Spolupráce dobrovodských obyvatel bude pokračovat i v letošním roce. „Těší nás, že si pan hejtman Novotný udělal čas, aby za námi do Dobré Vody přijel a seznámil se blíže s aktivitami Českého západu a principy naší práce,“ uzavřela Jana Kosová, která byla  vyhlášena Osobností roku 2009 v kategorii neziskových organizací.

Za stránku zodpovídá Mgr. Jana Pavlíková
Datum aktualizace 25. 1. 2010 - 15:26