Domů Aktuality Hejtman Josef Novotný podporuje převedení památek v Kyselce na asociaci ASORKD

Hejtman Josef Novotný podporuje převedení památek v Kyselce na asociaci ASORKD

V uplynulém týdnu se hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný setkal se zástupci památkové asociace ASORKD Pavlem P. Riesem a Martinem J. Kadrmanem. Detailně jej informovali o záměru převzít památkové objekty včetně pozemků v Kyselce, které jsou ve vlastnictví Karlovarských minerálních vod a společnosti C. T. S. - DUO.

„Karlovarské minerální vody měly dvacet let na to, aby zastavily chátrání památek, které jsou v jejich vlastnictví. Pokud vedení KMV nabídlo bezplatné převedení na ty, kteří by o lázně měli zájem, myslím, že rozhodnutí asociace je logické a já jej plně podporuji,“ říká hejtman Josef Novotný a dodává, že KMV by neměly hledat zástupné důvody, proč objekty asociaci nepředat.

Stejně se hejtman staví ke společnosti C.T.S.- DUO – ta sice před necelým rokem prodala většinu pozemků a přístupových cest KMV, ale všechny vzácné objekty včetně Mattoniho vily a Ottovy kolonády si ponechala. Hejtman Josef Novotný však také upozornil na to, že kraj bude spolupracovat, nicméně v žádném případě se nemůže podílet na financování záchrany památky, protože krajský rozpočet na to nemá prostředky a lázně v Kyselce nejsou majetkem kraje. Snahu asociace o záchranu lázní vítá také starostka obce Kyselka Petra Hoffmannová. „Sice si nedokážu představit, jak se asociaci podaří získat peníze na velmi nákladnou opravu lázní v Kyselce, ale samozřejmě takovou iniciativu podporuji,“dodala starostka.

Podle prezidenta památkové asociace ASORKD Pavla P. Riese je přízeň Karlovarského kraje a osobní podpora hejtmana pro asociaci obrovskou posilou. „Svádíme nerovný boj, kdy na jedné straně je společnost se stamilionovými zisky a C.T.S.-Duo a na druhé straně samospráva, kraj a tisíce naštvaných občanů. Jen sjednocení slušných a kulturních lidí může zabránit zkáze lázní Kyselka,“ vyjádřil svoji naději v pozitivní obrat Ries.

 

Za stránku zodpovídá Mgr. Jana Pavlíková
Datum aktualizace 30. 8. 2011 - 06:15