Domů Aktuality Chebské valdštejnské sbírky putují na výstavu do Prahy

Chebské valdštejnské sbírky putují na výstavu do Prahy

Výstava "Albrecht z Valdštejna a jeho doba" bude vyvrcholením celoročního projektu "Rok Albrechta z Valdštejna".
V těchto dnech vrcholí v Praze ve Valdštejnské jízdárně přípravy jedinečné výstavy s názvem Albrecht z Valdštejna a jeho doba. Organizátory a garanty výstavy, která se chystá pod záštitou předsedy Senátu PČR, pana Přemysla Sobotky, jsou Senát parlamentu ČR, Vojenský historický ústav ČR a Národní muzeum v Praze.

Mezi spolupořadatele patří také Krajské muzeum Karlovarského kraje, Muzeum Cheb, které pro tento významný výstavní projekt zapůjčuje ze svého sbírkového fondu 38 sbírkových předmětů s valdštejnskou tématikou. V takovémto rozsahu chebské valdštejnské sbírky mimo Cheb nebyly dosud prezentovány. Do Prahy poputují jednak některé předměty, které znají návštěvníci chebské muzejní expozice, ale také předměty, převážně grafiky, které jsou povětšinou uloženy v depozitáři muzea.

Návštěvníci výstavy tak uvidí slonovinové řezby z Hallwichovy sbírky, nejstarší kresby zobrazující zavraždění Valdštejna a jeho důstojníků v Chebu, řadu grafických listů s valdštejnskými motivy, osobní vévodovy předměty včetně jeho jezdeckého sedla, vyšívaný střevíc jeho manželky Izabely Kateřiny z Harrachu, dva velkorozměrné portréty z valdštejnské galerie atd. Převoz sbírek na výstavu se uskuteční počátkem příštího týdne prostřednictvím spediční firmy Kunsttrans, firmy specializované na převoz uměleckých předmětů.

Slavnostní vernisáž pražské výstavy se uskuteční 15. listopadu 2007 a výstava potrvá do 17. února příštího roku. O Valdštejna však nebudou ochuzeni ani návštěvníci chebského muzea. V rámci Roku Albrechta z Valdštejna připravuje Krajské muzeum Karlovarského kraje, Muzeum Cheb pro své návštěvníky vlastní výstavní projekt s názvem Albrecht z Valdštejna a Cheb aneb Smrt "proradné šelmy". Jeho součástí bude ve výstavním sále muzea velký výstavní cyklus A.V.E. Valdštejn aneb Barokní sny Albrechta Václav Eusebia, obrazy ruského malíře ruského malíře, žijícího v Jičíně, Michaila Ščigola.

V prostorách valdštejnské části muzejní expozice se představí výstava, věnovaná jednak historickým událostem kolem Valdštejnovy smrti, jednak reflexi jeho osobnosti, tak jak se v 19. a ve 20. století promítla v životě a kulturním koloritu města Chebu. Představeny zde budou sbírkové předměty, které dosud ukrývaly depozitáře muzea.

Vyvrcholení celého projektu pak bude na návštěvníky čekat ve Valdštejnské obrazárně. O co konkrétně půjde, však zůstane tajemstvím až do 20. listopadu, kdy v 17 hodin bude celý výstavní projekt v Chebu slavnostně zahájen. Součástí chebského valdštejnského projektu bude i doprovodná česko-německá publikace a pracovní sešity pro žáky základních a středních škol.

Chebský valdštejnský projekt, který je integrální součástí projektu "Rok Albrechta z Valdštejna" potrvá, stejně jako pražská výstava, do 17. února 2008. Záštitu nad celým projektem i v Chebu převzal předseda Senátu parlamentu ČR pan Přemysl Sobotka.
Datum aktualizace 26. 10. 2007 - 09:02