Domů Aktuality Chebské muzeum nabízí i v letošním roce zajímavý program

Chebské muzeum nabízí i v letošním roce zajímavý program

I v letošním roce pro Vás chebské muzeum připravuje spoustu zajímavých akcí a výstav. Letošní novinkou je, že muzeum bude z provozních důvodů zavřeno jen po dobu jednoho týdne, a to od 25. února - 4. března 2008. Do 24. února 2008 tak ještě široká veřejnost může navštívit unikátní výstavy zaměřené na osobnost Albrechta z Valdštejna.

Jedná se o výstavu olejomaleb Michaila Ščigola A.V.E. Valdštejn aneb Barokní sny Albrechta Václava Eusebia a výstavu připravenou chebským muzeem Smrt "proradné šelmy" (Albrecht z Valdštejna a Cheb), ke které byla vydána i stejnojmenná doprovodná publikace. Celý projekt bude navíc zakončen přednáškou PhDr. Ladislava Čepičky na téma Albrecht z Valdštejna - zakladatel stálých armád, která se bude konat od 17.30 hodin ve čtvrtek 21. února 2008. Po týdenní pauze, ve středu 5. března pak bude slavnostně zahájena nová výstava skla připravená ve spolupráci s Muzeem skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, nesoucí název Umění všedního dne - Václav Hanuš - Jizerskohorská krystalerie. Tato výstava potrvá do dubna 2008.

Během první poloviny roku 2008 opět přivítáme v muzeu přírodovědce a cestovatele. Již čtvrtý ročník cyklu přednášek Z Chebu křížem krážem se koná opět vždy ve čtvrtek ve Valdštejnské obrazárně od 17,30 hodin. 6. března se návštěvníci mohou těšit na Idioty na plavbě kolem světa, které představí Ivan Orel (mořeplavec a cestovatel z Prahy). 27. března si pak spolu s Ing. Vladimírem Hulou, Ph.D. (z Mendelovy zemědělské a lesnické Univerzity v Brně) můžeme vyrazit do Malajsie - nejen na motýly. Keňa...? Hakuna matata! aneb putování národními parky Keni bude letošní poslední přednáškou, kterou nás provedou RNDr. Petra Nová, Ph.D. (zooložka a vedoucí Centra ekologické výchovy Ochrany fauny ČR Votice) a Mgr. Jan Schnitzer (zoolog z Laboratoře pro výzkum biodiverzity Přírodovědecké fakulty UK Praha).

V muzeu nás také tradičně čekají celodenní akce. 2. února se již po čtvrté vypravíme na masopustní veselici spolu s herci Západočeského divadla Cheb. 15. března nás čekají Velikonoce v muzeu. Muzejní noc uspořádaná u příležitosti Mezinárodního dne muzeí se tentokrát uskuteční v sobotu 17. května 2008. Již tradiční podzimní Knihobraní, 20. září, se tentokrát zaměří na Toulky českou minulostí. Muzejní advent společně oslavíme 6. prosince.

Z výstavní činnosti dále nabídneme výstavu o svatebních oděvech a svatbách připravenou ve spolupráci s Východočeským muzeem v Pardubicích, Muzeem východních Čech v Hradci Králové a Etnografickým ústavem Moravského zemského muzea v Brně - Oznamuje se láskám našim..., a to od května do srpna 2008. Dále mohou návštěvníci od srpna do října zhlédnout výstavu leporela z dílny Lucie Seifertové Dějiny (chrabrého) českého národa. Poslední letošní výstava bude vycházet přímo z dílny chebského muzea, a to z pera historika PhDr. Tomáše Dostála a ponese se v duchu Velké války aneb konce zlatého věku.

Co se týká odborné činnosti, přivítáme ve dnech 4. - 6. června 2008 seminář archeologů z muzeí a institucí památkové péče na téma Současný stav přípravy archeologické části památkového zákona, který pořádá oborová komise muzejních archeologů při Asociaci muzeí.

Datum aktualizace 18. 1. 2008 - 09:27