Domů Aktuality Cheb má babybox, první nové generace

Cheb má babybox, první nové generace

Babyboxů, tedy schránek na odložení nechtěných dětí, které mají šanci získat nové rodiny, je v České republice celkem 47. Na ten zatím poslední, instalovaný ve zdi u vchodu do chebské nemocnice, přispěl Karlovarský kraj částkou 40 tisíc korun.

Zakladatelem a duší projektu babyboxů je Ludvík Hess. Muž vícero profesí, který si lidi získává svou zarputilostí a bezprostředností, ocenil, jak rychle se na umístění babyboxu v Chebu a také v Karlových Varech dohodl s představiteli kraje a Karlovarské krajské nemocnice. „Věděl jsem, že babybox mají v Sokolově. Jako příznivec celého projektu jsem tedy okamžitě souhlasil s tím, aby byl k dispozici i v dalších dvou bývalých okresech,“ řekl hejtman Josef Novotný. Stejně bezproblémové bylo i jednání s generálním ředitelem KKN Luďkem Nečesaným, který byl už při otevření babyboxu v Liberci, tehdy 10. v republice.

Chebská schránka, která má pořadové číslo 47, je první v řadě babyboxů nové generace. „Především se nemusí s ničím manipulovat. Stačí stisknout tlačítko a po otevření dvířek dítě vložit do vyhřívané vaničky,“ popsal Hess s tím, že zdravotníci, kteří se o odložené dítě postarají, dostanou bezprostředně po otevření schránky na mobilní telefon MMS zprávu.

Ludvík Hess poděkoval všem , kteří se na projektu chebského babyboxu podíleli, vedle vedení kraje, měst a obcí a zástupcům větších i malých firem a společností i soukromým dárcům. Příjemným překvapením pro něho byla iniciativa dvou studentek karlovarské pedagogické školy. Veronika Březinová a Veronika Jánská vytvořily kalendář, který budou nabízet a jeho větší verzi dražit na svém maturitním plese 27. ledna 2012. „Chtěli jsme nějak pomoci dětem a napadl nás kalendář a projekt babyboxů. Až později jsme se dozvěděly, že mají být další babyboxy instalovány u nás v kraji," uvedly dívky.

Během šesti let trvání projektu babyboxů bylo zachráněno celkem 62 dětí, nejvíce - 17 - ze schránky v pražském Hloubětíně.

Otevření babyboxu v v Nemocnici Karlovy Vary je plánováno na 9. únor 2012.

Datum aktualizace 20. 12. 2011 - 13:58