Domů Aktuality Český západ otevírá nové prostory textilní a keramické dílny

Český západ otevírá nové prostory textilní a keramické dílny

Občanské sdružení Český západ zve širokou veřejnost na slavnostní otevření hájenky - nových prostor vlastní textilní a keramické dílny v Dobré Vodě u Toužimi. Sdružení působí v sociálně vyloučených lokalitách na Toužimsku a Tepelsku a ve svých dílnách zaměstnává ženy z těchto lokalit.

Slavnostní otevření proběhne v úterý 3. května od 15 hodin v bývalé hájence v Dobré Vodě 47 a účastníci se mohou těšit na prohlídku prostor, možnost zakoupení výrobků dílen, taneční vystoupení místního tanečního souboru i občerstvení. Dříve textilní dílna fungovala přímo v sídle Českého západu a pracovaly v ní jedna až tři ženy z Dobré Vody a okolí. Koncem roku 2010 získalo sdružení od bratří trapistů do pronájmu bývalou hájenku asi 200 m od bývalých prostor.

Textilní dílna již několik let šije látkové tašky, kapsáře, pytlíky na pečivo, zástěry nebo prostírání. Své výrobky prodává na internetu, ve vlastním dobročinném obchodě BUŤI ve Veleslavínově ulici 7 v Plzni a v dalších kamenných obchodech. „Textilní dílna si postupně buduje své jméno a má za sebou šití zakázek například pro Magistrát města Plzně, magazín ONA DNES či bratry trapisty z nedalekého kláštera v Novém Dvoře,“ vyjmenovává významné zákazníky vedoucí dílny Kamila Součková. „V nových prostorách bychom rádi znovu začali tkát i koberce a nové zázemí zde najde také keramická dílna, která dosud sídlila provizorně v maringotce vedle sídla sdružení,“ doplňuje Kamila Součková.

Jednou z činností Českého západu je poradenství při zaměstnávání. Výrazné snížení nezaměstnanosti je jedním z hlavních úspěchů sdružení. V roce 2002 byla v místní sociálně vyloučené lokalitě téměř 100 % nezaměstnanost, kterou se podařilo postupně snižovat až na současných 30 % v období sezóny. V březnu do programu veřejně prospěšných prací (VPP), který Český západ zajišťuje ve spolupráci s Úřadem práce, nastoupilo 12 lidí, kteří budou pomáhat při úklidu veřejných prostranství. Cílem programu VPP je podpora zaměstnanosti osob, které si špatně hledají práci například z důvodu nízké kvalifikace či dlouhodobé nezaměstnanosti. Od dubna zaměstnal Český západ další pracovnici jako plánovačku textilní dílny – mistrovou, která zaučuje nové pracovnice dílny.

Pozice byla vytvořena ve spolupráci s Úřadem práce jako společensky účelné místo. Český západ se hlásí k zásadě rovného zacházení s etnicky odlišným obyvatelstvem a ve své personální praxi tuto zásadu také dlouhodobě naplňuje a dbá o její dodržování. V dubnu slaví sdružení významné výročí – v dubnu 2008 získal jako první v západních Čechách značku Ethnic Friendly zaměstnavatel, kterou uděluje občanské sdružení IQ Roma servis z Brna. Značku mohou získat firmy a organizace, které prokáží, že ke svým zaměstnancům s odlišným etnickým původem přistupují rovným a nediskriminačním způsobem a uvědomují si tak svou sociální zodpovědnost.

Datum aktualizace 28. 4. 2011 - 08:25