Domů Aktuality V Karlových Varech začíná Mezinárodní filmový festival

V Karlových Varech začíná Mezinárodní filmový festival

Nejvýznamnější kulturní akce v Karlovarském kraji potrvá do 7. července. Návštěvníci krajského města uvidí  více než 220 celovečerních hraných a dokumentárních filmů. Festival zahájí společně s jeho prezidentem Jiřím Bartoškou, primátorkou Karlových Varů Veronikou Vlkovou také hejtman Josef Pavel.
Karlovarský kraj přispívá na letošní, 42. ročník,  třemi a půl miliony korun. „Uvědomuji si, že dnes již světoznámý a zavedený festival nepochybně slouží kromě propagace a rozvoje cestovního ruchu také k podpoře malého a středního podnikání v Karlovarském kraji a v samotných Karlových Varech. My sami jsme nastavili dobré podmínky pro podnikatele už jen tím, že jsme kdysi pomáhali festival zachránit a finanční prostředky do něj vložené se nám pochopitelně několikanásobně vracejí zpět malým a středním podnikatelům. Vždyť jen za ubytovací služby zaplatili návštěvníci v loňském roce v Karlových Varech a okolí 20 milionů korun. Bohužel postrádám více aktivity ze strany podnikatelů v období, kdy se festival nekoná, protože v povědomí turistů a návštěvníků by měl být po celý rok a suvenýry připomínající tuto filmovou událost roku by měly být běžně k mání,“ uvedl hejtman Josef Pavel¨

Devět snímků bude mít světovou a 38  mezinárodní premiéru. Zahajovacímu večeru má být přítomna hollywoodská hvězda Renée Zellwegerová, která při té příležitosti předá Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos legendě české animace Břetislavu Pojarovi. O den později uvede snímek Miss Potter, ve kterém ztvárnila titulní roli.

Další Křišťálový globus převezme v závěru přehlídky 7. července americký herec, režisér a producent Danny DeVito. Podle prezidenta festivalu Jiřího Bartošky je tento herec pro české diváky spojen především s mistrovským snímkem Miloše Formana o svobodě a vůli vzepřít se systému Přelet nad kukaččím hnízdem.
Mezi doprovodnými akcemi budou podle výkonného ředitele Kryštofa Muchy výstavy polských filmových plakátů a fotografií Jana Šibíka, originální projekt nadace Světluška Kavárna Potmě, hostování brněnského Divadla Husa na provázku či koncert Lucie Bílé a skupiny Gulo čar pro konto Bariéry.

více informací najdete na www.kviff.com

Datum aktualizace 29. 6. 2007 - 08:45