Domů Aktuality V Karlovarském kraji zvítězil výrobce stavebních materiálů a majitelka cestovní agentury

V Karlovarském kraji zvítězil výrobce stavebních materiálů a majitelka cestovní agentury

Karlovarský kraj už zná své nejlepší podnikatele. Titul PX Firma roku si z dnešního finále odnesla firma Lias Vintířov, lehký stavební materiál, k. s. Mezi živnostníky porotu nejvíce zaujal příběh Ivany Lojínové z Karlových Varů, která provozuje cestovní agenturu Goethe Tour v Lokti.
Seriál krajských kol obou soutěží bude pokračovat až do 3. října. Nejlepší firmy a živnostníci každého kraje se poté utkají o celkové prvenství v celostátním finále 15. listopadu ve Slovanském domě v Praze.

„Velice vítám, že se tato soutěž pořádá. Myslím, že oceněné firmy a živnostníci půjdou příkladem dalším, kteří se do soutěže přihlásí v příštích letech. Je vynikající, že mezi přihlášenými jsou jak zavedené společnosti, tak i nové obory, které se v kraji teprve rozvíjejí. Objevují se nové firmy rodinného typu, které ctí tradici a mají zájem předat podnikání i svým následovníkům. Také paní Lojínová, čerstvá živnostnice roku Karlovarského kraje, je typickou představitelkou nově vznikající rodinné firmy. Tím, a také svým ohromným nasazením porotu přesvědčila, že je tím správným kandidátem na letošní titul,“ říká Josef Písecký, porotce a ředitel Regionální hospodářské komory Poohří.

Živnostnice roku Ivana Lojínová z Karlových Varů provozuje v Lokti cestovní agenturu a infocentrum Goethe Tour. „Jsem zaskočená a šťastná. V infocentru pracujeme celá rodina už 17 let, děti se od malinka  musí zapojovat. I nyní, když studují, nám pomáhají o víkendech.. Věřím, že ziskem titulu se zviditelníme nejenom my, ale i město Loket. Rádi bychom také ukázali ostatním živnostníkům, že když člověk chce, může to někam dotáhnout,“ říká čerstvá živnostnice roku Ivana Lojínová. Na druhém místě mezi živnostníky skončil výrobce kartonáže Jindřich Bufka ze Sokolova, a třetí místo patří Josefu Vimrovi, který šije a prodává profesní oděvy všeho druhu – od montérek po smoking.

Titulem PX Firma roku Karlovarského kraje se ode dneška může pyšnit společnost Lias Vintířov, která se zabývá výrobou lehkého stavebního materiálu. „Chtěli jsme ve finále uspět, ale na vítězství jsme nepomýšleli. Určitě se teď staneme mediálně známými a veřejnost se o nás dozví,“ uvedl František Gvoždík, technický ředitel a prokurista firmy Lias Vintířov. Pomyslnou stříbrnou medaili získala chebská firma de Wolf s.r.o., jejíž stěžejní činností je poskytování úklidových služeb. Třetí příčku pak obsadil výrobce kuchyňského zboží, firma Blex, a.s. z Karlových Varů.

V Karlovarském kraji se letos do soutěže registrovalo 114 podnikatelských subjektů z nejrůznějších oborů. O titul bojovala květinářka, provozovatel posilovny nebo výrobce elektronických součástek. „Specialitou Karlovarského kraje je, že se mnozí podnikatelé specializují na tradiční sklářskou a keramickou výrobu, což je velmi dobře. Problémem je ale naopak nedostatek kvalitní pracovní síly a to zejména v technických profesích. O tyto učební obory bohužel není mezi mladými lidmi zájem,“ popisuje situaci na Karlovarsku Vladimír Kopačka z Asociace malého a středního podnikání.

Kromě postupu do celostátního finále získali krajští vítězové také hodnotné ceny od partnerů soutěže. Odnesli si například předplatné Hospodářských novin, poukaz na slevu služeb od Raiffeisenbank či voucher na nákup v prodejnách velkoobchodního řetězce MAKRO.

Co rozhodlo o vítězi

Soutěžní princip soutěže PX Firma roku je jednoduchý: přihlásit se může každá právnická osoba z daného regionu, která splní podmínky soutěže – nesmí mít obrat vyšší než 1,4 miliardy korun. Firmy o sobě poskytly základní údaje z účetních výkazů, z nichž se vyhodnotily nejdůležitější ukazatele: například rentabilita, likvidita, zadluženost, aktivita, ziskovost a produktivita. Na základě těchto údajů byl vypočítán skóring. Dalším kritériem hodnocení finalistů byl rating Hospodářské komory. Třetí oblastí, která se promítla do celkového pořadí, bylo hodnocení poroty na základě doplňujících informací o podnikatelích.

Deset postupujících finalistů krajského kola soutěže živnostníků vybrala vstupní komise na základě podnikatelského příběhu. Konečné pořadí určila porota na základě dotazníků, jenž detailně a z několika směrů mapují názory na podnikatelské prostředí obklopující každého účastníka, zjišťují jeho zkušenosti z praxe i plány do budoucnosti, stejně jako překážky v podnikání a oblasti působení podnikatele.

V jednotlivých odborných porotách zasedají marketingoví odborníci, ekonomičtí novináři, zástupci státní správy zodpovědní za rozvoj podnikání i představitelé partnerů.
Datum aktualizace 24. 9. 2007 - 08:22