Domů Aktuality V Horních Pasekách na Ašsku vysvětili pravoslavnou kapli

V Horních Pasekách na Ašsku vysvětili pravoslavnou kapli

Kaple sv. Huberta a sv. Jiří je nejzápadnější pravoslavnou kaplí v České republice. Vysvětil ji 24. dubna pravoslavný český a slovenský metropolita Kryštof.
Kaple vznikla díky darům a iniciativě místních občanů. "Rozhodli jsme se ji vystavět proto, že je třeba uctívat sv. Huberta a uctívat myslivecké tradice a scházet se s přáteli na místech, která tomu odpovídají. A toto je to místo," řekl iniciátor stavby, náměstek hejtmana Jiří Červenka. Stavba kapličky, která má rozměry asi tři krát tři metry, trvala dva měsíce, přípravy skoro pět let.

Skutečnost, že stavba byla financována výhradně ze soukromých zdrojů, ocenil hejtman Karlovarského kraje Josef Pavel. "Je to dobré znamení. Kraj sice přispívá na opravy památek miliony korun ročně, ale stále více je vidět, že se o památky začínají starat nebo stavět nově soukromí vlastníci," uvedl hejtman Pavel.

Metropolita Kryštof věnoval kapličce repliku ikony sv. Mikuláše, patrona poutníků. Kaple totiž stojí přímo u frekventované cyklostezky. Na vysvěcení kaple se přišly podívat desítky místních lidí. Podle jejich názoru je stavba nové kaple výborný nápad. Podobná místa v okolí totiž v minulosti téměř vymizela.

Datum aktualizace 25. 4. 2007 - 07:06