Domů Aktuality Učitelé a zdravotní sestry si mohou zvýšit kvalifikaci

Učitelé a zdravotní sestry si mohou zvýšit kvalifikaci

Dvě konzultační střediska otevře od září v Karlových Varech plzeňská Západočeská univerzita.  Budou sloužit zdravotním sestrám a učitelům, kteří si potřebují zvýšit kvalifikaci. Nebudou tak muset cestovat za vzděláním mimo region.

 „Jedná se o lidi, kteří v Karlovarském kraji žijí a pracují a my jim chceme poskytnout možnost doplnit si vzdělání. Zároveň je to jediná cesta, jak zvýšit kvalifikovanost pedagogů a zdravotníků  v kraji,“ uvedl radní pro oblast školství Vratislav Emler.

Učitelské studium bude tříleté a bude určeno pedagogům prvního stupně základních škol. „Do prvního ročníku nastoupí na základě výsledků řádných přijímacích zkoušek 40 studentů, kteří budou platit školné pět tisíc korun za dva semestry. Když uvážíme, že kantoři studující například v Olomouci tuto částku zaplatí jen za dopravu, je školné opravdu symbolické. Zájemců máme zatím osmdesát,“ dodal Vratislav Emler s tím, že v regionu působí na 900 nekvalifikovaných učitelů. Konzultační středisko bude sídlit v prostorách Střední pedagogické školy v Karlových Varech.

Stejnou příležitost i podmínky budou mít také zdravotní sestry, které chtějí dosáhnout titulu bakalář.  Do prvního ročníku nastoupí 30 sestřiček z Karlovarské krajské nemocnice. „Sestry z nemocnice dostanou přednost pouze v následujícím školním roce a budou muset podepsat smlouvu, že v KKN budou nějakou dobu pracovat. Uvažujeme o třech až pěti letech,“ vysvětlil Vratislav Emler.

Do dalších ročníků pak mohou nastoupit i sestry z ostatních zařízení včetně soukromého sektoru. Jejich konzultační středisko bude působit při Střední zdravotnické škole v Karlových Varech. „Našim cílem je nastartovat v regionu o dlouhodobé vzdělávání učitelů a zdravotníků,“ uzavřel Vratislav Emler.

Datum aktualizace 28. 6. 2010 - 07:47