Domů Aktuality Studentka a pedagog z ostrovského gymnázia si právem zaslouží hejtmanův obdiv

Studentka a pedagog z ostrovského gymnázia si právem zaslouží hejtmanův obdiv

Hejtman Karlovarského kraje Josef Pavel přijal v pátek 21. října delegaci z ostrovského gymnázia - úspěšnou několikanásobnou reprezentantku v celosvětovém finále chemické olympiády Evu Pluhařovou a jejího učitele Vladimíra Víta. Hejtman jim poděkoval za úspěšnou reprezentaci kraje a předal jim pamětní listy.
Eva Pluhařová, letošní absolventka Gymnázia Ostrov, se již během svého středoškolského studia stala v odborných kruzích legendou. Již od prvního ročníku se účastnila chemické olympiády, a čtyřikrát za sebou absolvovala vítězné tažení až do světového finále této znalostní soutěže. Postupně získala světový bronz (Groeningen, Holandsko 2002), stříbro (Athény, Řecko 2003), a v posledních dvou ročnících zlato (Kiel, Německo 2004, Taiwan 2005). Takový úspěch se nepodařil v oboru chemie žádnému reprezentantovi Československa ani České republiky za celých 37 let existence olympiády. 

Konkurence na těchto soutěžích je velice tvrdá. Nejtěžšími soupeři jsou studenti z Asie, především Číny či Taiwanu, ale i z východoevropských a středoevropských zemí jako je Rusko, Ukrajina nebo Polsko. Ti jsou obvykle motivováni také následujícím vysokoškolským stipendiem, které jim často umožňuje studovat na světově proslulých univerzitách v USA či Velké Británii. Podobná podpora v České republice neexistuje. Eva Pluhařová se však nevzdává. „Samozřejmě chci pokračovat ve studiu dále, nyní studuji na Vysoké škole chemicko-technologické a na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. I do budoucna se chci věnovat vědě a výzkumu, především fyzikální chemii a její teorii. Nebráním se ani myšlence tento obor v budoucnu vyučovat a přednášet.“

Ačkoliv je Eva Pluhařová nejúspěšnějším reprezentantem Gymnázia Ostrov, není zdaleka jediným. RNDr. Vladimír Vít, učitel chemie a biologie na tomto gymnáziu, připravil a k medailovým úspěchům v celosvětovém finále olympiád dovedl také Jiřího Jenčíka (letošní chemická olympiáda, bronz), Jaroslava Nunváře (2× světová medaile na biologické olympiádě), či v devadesátých letech Jiřího Špičku (2× světová medaile na chemické olympiádě).

Hejtman ocenil obrovské nasazení RNDr. Vladimíra Víta i úspěšných studentů – reprezentantů při časově i pracovně velice náročné přípravě na znalostní olympiády. Konstatoval, že v těchto oborech získává ostrovské gymnázium značný věhlas v českých akademických kruzích. Svými úspěchy zastiňuje i ty nejvyhlášenější a nejprestižnější střední školy v České republice. 

Hejtman poděkoval Evě Pluhařové a RNDr. Vladimíru Vítovi za skvělou reprezentaci Karlovarského kraje na světové úrovni a předal jim pamětní listy Karlovarského kraje. „Náš kraj je místem, kde žijí schopní a pracovití lidé. Přestože v našem kraji neexistuje přírodovědná vysoká škola, tyto úspěchy dokazují, že máme velice schopné středoškoláky. Štěstí je, když se schopný a perspektivní student setká se schopným špičkovým pedagogem. Pak se může podařit i takovýto historický úspěch.“ 

Evě Pluhařové i RNDr. Vladimíru Vítovi bylo v letošním roce uděleno čestné občanství města Ostrova.
Datum aktualizace 31. 10. 2005 - 10:38