Domů Aktuality Prosincová sněhová kalamita má za následek zvýšení nákladů na zimní údržbu silnic v kraji

Prosincová sněhová kalamita má za následek zvýšení nákladů na zimní údržbu silnic v kraji

Náklady na zimní údržbu silnic I. třídy a silnic II. a III. třídy v Karlovarském kraji neustále rostou. Důvodem je především neočekávaná sněhová kalamita v prosinci roku 2005, kdy došlo k více než stoprocentnímu růstu nákladů na zimní údržbu oproti plánovanému předpokladu. V Karlovarském kraji je celekm 227 km silnic I. třídy a 1824 km silnic II. a III. třídy.
Příčinou nárůstu nákladů je především množství sněhu, kterého oproti roku 2004 napadlo více,“ řekl 1. náměstek hejtmana Jan Zborník a dodává: „Nárůst cen pohonných hmot je také jedním z důvodů navýšení celkových nákladů na zimní údržbu, ceny pohonných hmot se na celkových nákladech podílí cca 27 procenty.“

Hejtman Karlovarského kraje Josef Pavel upozorňuje na to, že zimní údržbu silnic v Karlovarském kraji výrazně ovlivnila prosincová kalamita, ale celkové náklady v zimním období 2005/2006  nemusí být v porovnání s plánovaným odhadem dvojnásobné. „Všechny kraje v České republice avizují překročení rozpočtů na zimní údržbu s ohledem na prosincovou kalamitu, která byla dramaticky nejhorší za mnoho let. Při celkovém vyúčtování uvidíme, jaké náklady na zimní údržbu budou v měsících leden, únor a březen, jestli k nám počasí bude přívětivější“ uvedl hejtman.

Finanční náklady na zimní údržbu silnic I. třídy (financované ŘSD, p.o. Ministerstva dopravy):

Listopad + prosinec 2004 10,1 mil. Kč
Listopad + prosinec 2005 20 mil. Kč


Finanční náklady na zimní údržbu silnic II. a III. třídy (financované KSÚS KK, p.o. Karlovarského kraje):
Listopad + prosinec 2005 40 mil. Kč
Datum aktualizace 17. 1. 2006 - 08:54