Domů Aktuality Krajská tripartita jednala o problémech regionu

Krajská tripartita jednala o problémech regionu

K svému poslednímu jednání v tomto roce se v prostorách krajského úřadu sešli zástupci Rady hospodářské a sociální dohody Karlovarského kraje - tripartity. Hejtman Josef Novotný informoval zúčastněné o stanovisku ministra dopravy Víta Bárty k dostavbě rychlostní silnice R6.

„Stále platí, že stát chce stavět jen obchvaty a to ještě ne ve čtyřpruhu, ale jen v dvoupruhu. Blíže by o postoji ministerstva kR6 měla na příštím krajském zastupitelstvu informovat vedení kraje a krajské zastupitele poslankyně Jana Suchá, jež je ministrem pověřena k jednání o R6,“uvedl hejtman. Hovořilo se také o problematice zpoplatnění emisních povolenek a dopadu tohoto záměru vlády na regionální firmy i rozvoj regionu.

Kraj se bude muset rovněž vypořádat s plánovaným omezením těžby na Sokolovsku a řešit s tím související otázku nezaměstnanosti. „V únoru proto máme v plánu uspořádat kulatý stůl, kde by se sešli zástupci tripartity a definovali jednotlivé problémové body. Ty by pak zazněly na chystané květnové konferenci, kam chceme pozvat členy české vlády,“ upřesnil hejtman.

Dalším tématem byl stav krajského zdravotnictví. „Výpovědi lékařů v rámci celostátní výzvy Děkujeme, odcházíme! by měly být podány v těchto dnech, podle avizovaných počtů to znamená ohrožení chodu nemocnic,“uvedl krajský radní Václav Larva a zdůraznil, že problém musí řešit stát a zdravotní pojišťovny, kraj k tomu nemá žádné kompetence. Hejtman také připomněl, že kraj vložil do zdravotnictví v regionu za poslední 4 roky 1 miliardu a do roku 2012 to bude další miliarda korun.

Členové tripartity se dále zabývali i situací v krajském školství nebo plánovanými stavebními akcemi na krajských silnicích. Náměstek hejtmana Miloslav Čermák, který je zároveň předsedou komise pro sociální věc i při Radě AKČR , informoval o stále se snižujícím příspěvku státu pro regionální poskytovatele sociálních služeb. „Zatímco letos vyčlenilo ministerstvo práce a sociálních věcí pro náš kraj přes 231 milionů korun, pro příští rok je to necelých 208 milionů korun,“ uvedl náměstek. Diskutovalo se také o programu rozvoje kraje a schváleném rozpočtu na rok 2011.

Za stránku zodpovídá Mgr. Jana Pavlíková
Datum aktualizace 22. 12. 2010 - 14:58