Domů Aktuality Ital se na cestě po Česku zastavil i v sídle vlády Karlovarského kraje

Ital se na cestě po Česku zastavil i v sídle vlády Karlovarského kraje

Cestovatel a dobrodruh Gianluca Ratta z Turína, který už 12 let brázdí pěšky Evropu, dnes zavítal na karlovarský krajský úřad. S hejtmanem, který měl schůzky mimo úřad, se sice nesešel, potvrzení o návštěvě ale dostal. Přidal ho k desítkám dalších, jež použije k doložení svého putování, až se bude ucházet o zápis do Guinessovy knihy rekordů.

Sympatický Ital přišel na hejtmanství bez dvanáctileté fenky Shiry, která ho všude doprovází. „Je to kříženka huskyho a byla unavená z horka, takže zůstala v hotelu,“ vysvětlil s tím, že v Tatrách, kde byli loni, se Shira cítila mnohem lépe.

Společně už ušli téměř 45 tisíc kilometrů. Itálii mají prochozenou křížem krážem, znají je ale i ve Švýcarsku, Německu, Rakousku, Francii, Lichtenštejnsku, Maďarsku, Slovensku a nyní i v Česku. Na cestách přespávají nejen v hotelích, jako v Karlových Varech, ale i v domácnostech nebo třeba ve školách.

Gianluca studoval biologii, živí se ale jako spisovatel. Zážitků má za dvanáct let putování nepřeberně. „V mé chystané knize popíšu i Karlovy Vary," slíbil. V Turíně má matku a sestru, otec mu zemřel, když mu bylo sedm let. „Všude, kam zavítám, mě zajímají především lidi. Rád si s nimi povídám. Někdy se tváří nepřístupně, ale většinou jsou přátelští,“ ujistil a přidal příhodu z Jihlavy, kde ho zastavil policista s tím, že jeho fenka nemá náhubek. „Ukázal jsem mu razítka z různých měst a snažil jsem se popsat mu své putování. Nakonec jsme se nějak dohodli."

Do Česka cestovatelské duo dorazilo před čtyřmi měsíci. Přivítali ho mj. ve Zlíně, Ostrava, Pardubicích a v Ústí nad labem. Gianluca se naučil i pár českých frází,  „Čeština je pro mě jednodušší než němčina. I německy ale něco umím," zmínil. Z Karlových Varů má namířeno do Plzně a dále do Českých Budějovic, Jihlavy a Brna. Svou pouť plánuje zakončit v Lignanu. Kdy to bude ale neví.

Upomínkové a propagační předměty Karlovarského kraje s díky odmítl. „Do batohu by se mi to, co od svých hostitelů dostanu, určitě nevešlo. V mém srdci ale zůstanou všichni, se kterými jsem se setkal,“ rozloučil se čtyřicátník, který se prý díky energii, kterou mu všechna setkání dodávají,cítí na dvacet.

Datum aktualizace 22. 6. 2012 - 11:31