Domů Aktuality Hejtman Josef Novotný:Ohledně ROP Severozápad jsme v neustálém kontaktu s ministerstvy

Hejtman Josef Novotný:Ohledně ROP Severozápad jsme v neustálém kontaktu s ministerstvy

Senátor, krajský zastupitel a starosta Božího Daru Jan Horník opět nezklamal svým ryze negativním hodnocením uplynulého roku v pondělním Právu (31. 12. 2012 - "Opozice chce řešit dotační úřad i zdravotnictví"). Již tradičně - zcela mimo realitu - zkritizoval vedení Karlovarského kraje kromě jiného za to, že v souvislosti s výsledky kontrol v ROP Severozápad a se stanovenými korekcemi nekomunikovalo s ministerstvem financí a ministerstvem pro místní rozvoj, přičemž komunikací mohlo pomoci lepšímu vývoji situace.

Pan Horník ovšem zapomněl dodat, že záležitost týkající se kontrol projektů vygradovala i díky jeho mediální předvolební aktivitě, kdy neúnavně zpochybňoval řadu projektů realizovaných z evropských peněz. Problematizovány jsou tak nejen akce Karlovarského kraje, ale i projekty měst a obcí a paradoxně dokonce božídarská Ježíškova cesta.

Na jaře roku 2012, kdy Ministerstvo financí ČR nechalo provést audit projektů s dotací z Regionálního operačního programu Severozápad firmou Deloitte, jsme zahájili intenzivní vzájemnou komunikaci, která se týkala vypořádání připomínek k jednotlivým zjištěním auditu, k šetření projektů Evropskou komisí, k předpokládané výši korekcí. Několikrát jsem osobně navštívil (tehdy i s bývalou hejtmankou Ústeckého kraje) obě ministerstva, abych byl přesně informován o jejich postupu a jednání s orgány EU. O podmínkách obnovení chodu ROP Severozápad a proplácení dotací na dokončené akce jsem jednal na ministerstvech v září 2012. V polovině listopadu téhož roku jsem pozval (244,56 KB, PDF) zástupce MF ČR i MMR ČR na jednání k tématu pozastavení ROP Severozápad, jehož se v Karlovarském kraji účastnili primátoři statuárních města a starostové měst regionu soudržnosti Severozápad. Bohužel z jednání se zástupci obou orgánů omluvili, nicméně vyjádřili připravenost okamžitě řešit věci s nově zvoleným Výborem Regionální rady (viz odpovědi MF ČR (283,38 KB, PDF) a MMR ČR (269,66 KB, PDF)).

Ve své snaze dále spolupracovat s ministerstvy na obnovení chodu ROP Severozápad bude Karlovarský kraj samozřejmě pokračovat. Důkazem toho je i další jednání na toto téma, které v Praze vedl nový předseda Výboru Regionální rady ROP Severozápad Petr Navrátil v prosinci 2012, tedy hned po svém zvolení do funkce.

A jen dodatek v závěru: podle pana Horníka uplynulý rok přinesl řadu problémů zejména ve školství a ve zdravotnictví. Zřejmě hovořil o celorepublikové situaci – protože jinak by si nemohl nevšimnout, že konkrétně v našem kraji se loni povedlo otevřít zmodernizovanou ISŠTE v Sokolově, nové jazykové centrum chebského gymnázia, nový pavilon akutní medicíny karlovarské nemocnice, zrekonstruovanou část nemocničního pavilonu v Chebu, obnovou prošly výtahy sokolovské nemocnice, nové sídlo získali krajští záchranáři a podařilo se celkově stabilizovat ekonomickou i personální situaci nemocnic. Chápu, to se opozičnímu zastupiteli příliš „do krámu“ nehodí.
                             
                      Josef Novotný, hejtman Karlovarského kraje

Za stránku zodpovídá Mgr. Jana Pavlíková
Datum aktualizace 31. 12. 2012 - 11:03