Domů Aktuality Hasiči mohou zasahovat přes hranice

Hasiči mohou zasahovat přes hranice

Dohodu o poskytnutí pomoci a spolupráci v rámci protipožární ochrany podepsali v bavorském městě Rehau zástupci Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje a územních celků, měst a obcí z obou stran česko-německé hranice.

Dohoda rozšiřuje dosavadní formu spolupráce a dává jí řád. Definuje především závazky smluvních stran při likvidaci požárů nebo při poskytování technické pomoci, může být ale i podkladem pro společná cvičení či vzdělávání.

Na prospěšnosti takových smluv se v Rehau shodli představitelé zmíněného hasičského záchranného sboru a dále Karlovarského kraje, okresů Hof a Wunsiedel, měst Aš, Rehau, Schönwald a Hranice a obcí Regnitzlosau, Hazlov a Krásná. „Oheň ani voda neznají hranice, ty by proto neměly existovat ani mezi sousedními zeměmi,“ shrnul náměstek hejtmana Karlovarského kraje Petr Navrátil s tím, že zvláště při živelních katastrofách může pomoc od sousedů přes hranice přijít dříve než z tuzemska.

Dohodu o spolupráci přivítal také generální konzul ČR v Mnichově Josef Hlobil. Podle něho je ukázkou uskutečňování vizí politiků.

V rámci přeshraniční spolupráce v oblasti protipožární ochrany byly již dříve v česko-německém příhraničí uzavřeny další dohody. Například od loňského dubna jedna funguje pro města a obce Cheb, Waldsassen, Neualbenreuth, Libá a Hohenberg.

Foto: Miroslav Všetečka

Datum aktualizace 30. 3. 2011 - 14:03