Domů Aktuality Děti z Dětského domova Karlovy Vary bydlí v nových domcích

Děti z Dětského domova Karlovy Vary bydlí v nových domcích

Celkem 24 dětí, které původně žily ve vile v karlovarské Jarní ulici, obývá od 5. března zbrusu nové domky v Karlových Varech - Tašovicích. Stěhování do nových prostor si vyžádala vyhláška ministerstva školství z roku 2006, jež se týká přechodu od zastaralého stylu ústavní výchovy k životu dětí v menších, rodinných skupinách.

„Původně jsme uvažovali o výstavbě domků pro děti ve Staré Roli, ale pozemek, který jsme měli k dispozici, by se musel nákladně upravit. Proto jsme se rozhodli zakoupit 4 rodinné domky, kde mohou bydlet děti ve čtyřech skupinách po šesti,“ vysvětlil krajský radní Vratislav Emler. O každou rodinnou skupinu se starají tři pedagogičtí a jeden nepedagogický pracovník. Kraj vyčlenil ze svého rozpočtu na nákup domků celkem 20 milionů korun. „Nakonec se domky podařilo koupit za 19 milionů 260 tisíc korun včetně kuchyňských linek a spotřebičů. Zbytek do celkové částky byl využit na nové zařízení, tedy nábytek nebo podlahové krytiny,“ uvedl radní. U každého z domků je prostor na parkování, poblíž vznikne v budoucnu také veřejné dětské hřiště, které budou využívat děti z dětského domova i blízkého okolí.

Stěhování do nového prostředí se stalo jedinečnou příležitostí, jak mohou pracovníci domova péči o svěřené děti dále zlepšit. „Chceme se co nejvíce přiblížit fungování běžné, byť trochu početnější, rodiny. V našem domově již nenajdete žádný pomocný personál, tedy uklizečky, kuchařky či údržbáře. Na každodenních činnostech spojených s chodem domácnosti, jako jsou nákupy, úklid, nebo vaření, se podílejí dospělí spolu s dětmi. Každá z rodinných skupin také hospodaří se svým rozpočtem, aby se děti učily přirozeným způsobem nakládat s penězi a uvědomovat si jejich hodnotu,“popsal ředitel dětského domova Petr Zmuda, který v současnosti řídí také dětský domov v Ostrově.

Děti mají dobré dopravní spojení do centra Karlových Varů i do škol, které navštěvují. Dopravní podnik města také okamžitě vyslyšel žádost zaměstnanců domova a jeden z večerních spojů nyní zajíždí přímo do Tašovic.

Karlovarský kraj je zřizovatelem sedmi dětských domovů,do jejichž provozu loni vložil více než 96 milionů korun. V těchto zařízeních pobývá 250 dětí.

Za stránku zodpovídá Mgr. Jana Pavlíková
Datum aktualizace 30. 3. 2010 - 09:19