Domů Aktuality Zástupci kraje a obcí se setkali v Nebanicích, Bukovanech a v Citicích

Zástupci kraje a obcí se setkali v Nebanicích, Bukovanech a v Citicích

Do Nebanic, Bukovan a Citic vedla v tomto týdnu pracovní cesta hejtmana Petra Kulhánka a krajského radního Víta Hromádka po regionu. Obec Nebanice má problém se starým železničním mostem na trase do místní části Vrbová. Most je v dezolátním stavu a obec se nemůže dlouhodobě shodnout se Správou železnic na jeho vlastnictví, aby dál bylo možné řešit opravu tamní účelové komunikace.

Starostka Jitka Pagáčová nemá ani podklady k tomu, aby mohla zjistit původního investora stavby mostu. „Obec nutně potřebuje konečně mít jasno ohledně opravy komunikace, která do Vrbové vede, proto jsme se domluvili, že otevřu jednání s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových, abychom se zkusili dobrat toho, kdo má most ve vlastnictví,“ uvedl Petr Kulhánek. Starostka zavedla zástupce kraje také k železničnímu přejezdu v centru obce, který chce Správa železnic zrušit, ale Nebanice s tím nesouhlasí, protože jde o důležitou spojnici i pro případný výjezd hasičů či záchranářů. Společně si prohlédli rovněž prostor bývalé pískovny, kde obec plánuje vybudovat zázemí pro kulturní akce.

Další zastávkou na cestě krajských radních se staly Bukovany. Podle starosty Miroslava Stropka obec nejvíc pálí problém se sociálně slabými nepřizpůsobivými lidmi, kteří žijí v pronajatých bytech v místních panelácích a někteří z nich narušují klidné soužití s ostatními obyvateli Bukovan. Obec se proto snaží skupovat volné byty, aby k podobným pronájmům nedocházelo.  „Problematiku obchodu s chudobou je třeba řešit na národní úrovni, protože se musí změnit i stávající legislativa, která je teď bezzubá. Tohle bude jeden z mých apelů na nově vznikající vládu, aby s tématem počítala jako jednou z priorit programového prohlášení,“ uvedl hejtman. Se starostou diskutovali i o možnosti znovu zřídit obecní policii, případně sdílet policejní hlídku s dalšími obcemi.

Na setkání s vedením obce Citice se řešily rozvojové plány obce a potřeba dohodnout se se Sokolovskou uhelnou ohledně pozemků, jež by obec potřebovala k přípravě parcel pro výstavbu bydlení. Řeč byla také o tom, že se v tomto období až do 17. prosince podávají žádosti o dotace z programu Ministerstva pro místní rozvoj ČR (MMR), které v uplynulém období řadě obcí dotace neposkytlo kvůli formálním pochybením v žádostech. „Je to o přístupu příslušných úředníků, kteří by měli dát možnost napravit vady v žádostech. Proto nyní řešíme s MMR možnost uspořádat školení pro starosty, aby se chyb v žádostech vyvarovali a měli větší šanci dotace získat. Všechny starosty budeme informovat o tom, kdy se akce bude konat,“ upozornil krajský radní Vít Hromádko. Starosta Václav Mach zavedl představitele kraje k místní frekventované křižovatce, kterou chce obec ve spolupráci s Krajskou správou a údržbou silnic nechat přestavět na kruhový objezd, aby řidiči při průjezdu snížili rychlost v centru obce a křižovatka byla bezpečnější.

Datum aktualizace 14. 10. 2021 - 12:55