Domů Aktuality Od Dubna Se Mohou Žáci Zapojit Do Soutěže Kolonádní Pohárek

Od dubna se mohou žáci zapojit do soutěže Kolonádní pohárek

Soutěž Kolonádní pohárek, která má za cíl u žáků základních škol a víceletých gymnázií Karlovarského kraje posílit povědomí o tradiční výrobě porcelánu v našem regionu, podpořit jejich kreativitu a případně je motivovat ke studiu souvisejících středoškolských oborů, je zpět, opět v režii Karlovarské agentury rozvoje podnikání (dále „KARP“). Prozatím krátkou historii soutěže narušila pandemická situace a následně energetická krize.  

Velmi úspěšný první ročník proběhl ve školním roce 2019/2020. Soutěžící ve dvou kategoriích navrhovali dekor a design kolonádního pohárku, který neodmyslitelně patří k lázeňství a k našemu regionu.   Děti z 1. stupně měly za úkol vytvořit dekor již existujícího pohárku. Žáci 2. stupně a víceletých gymnázií mohli pro pohárek navrhnout také zcela nový tvar. Do soutěže se přihlásilo celkem 175 návrhů. Odborná porota v každé kategorii vybrala třii nejlepší.  

„Pro porotu bylo velice složité vybírat z takového množství krásných návrhů, ale o to příjemnější práce to byla. Pro nás, jako pro zaměstnavatele, je tato soutěž potencionální příspěvek do naší tvorby a budeme velice rádi, když se některé ze zúčastněných dětí objeví v budoucnu u nás ve firmě, například jako designér,“ řekl generální ředitel společnosti Thun 1794 a.s. a současně člen odborné poroty Vlastimil Argman. 

Vítězové byli vzhledem k situaci ochuzeni o slavnostní vyhlášení před širokou veřejností na Jarních porcelánových slavnostech. Ceny jim byly předány při respektování všech vládních nařízení v Krajské knihovně v Karlových Varech jen za účasti výherců a jejich doprovodu. Výherci jako hlavní cenu obdrželi několik kusů jimi navržených pohárků, vyrobených společností Thun 1794 a.s. Pohárek vítěze v 1. kategorii byl navíc vyroben v limitované sérii a předáván jako dárkový předmět významným osobnostem a hostům Karlovarského kraje. Reprezentoval náš kraj dokonce na výročním jednání předsednictví ČR v Bruselu.  

Aktuálně se připravuje druhý ročník soutěže, která proběhne od 1. 4. do 15. 6. 2023 opět ve dvou kategoriích. Veškeré podklady jsou k dispozici na webových stránkách agentury KARP. Slavnostní vyhlášení proběhne na Podzimních porcelánových slavnostech v září letošního roku. 

Soutěž je vyhlášena za podpory Karlovarského kraje, odbornou přípravu zajišťuje výtvarnice Lenka Sárová Malíská a ceny pro autory tří nejlepších návrhů vyrobí a dodá společnost Thun 1794 a.s. „K jakékoliv designérské práci v této době neodmyslitelně patří počítač, ale je to pouze jeden z nástrojů, který slouží místo tužky, ale nemůže suplovat řemeslný um. Doufám, že i v letošním ročníku budeme mít takové krásné, nápadité a svěží designy,“ říká Lenka Sárová Malíská.  
Za stránku zodpovídá Bc. Jitka Čmoková
Datum aktualizace 22. 3. 2023 - 09:23