Domů Aktuality Cesty po kraji měly tentokrát cíl v Rotavě a Stříbrné

Cesty po kraji měly tentokrát cíl v Rotavě a Stříbrné

Setkání hejtmana Karlovarského kraje Petra Kulhánka a radního pro rozvoj venkova Víta Hromádka se starosty obcí regionu se tentokrát konala na Kraslicku. Společně navštívili Rotavu a Stříbrnou. Pozvání na jednání v Rotavě přijal také ředitel Krajského ředitelství policie Karlovarského kraje Petr Macháček, neboť na programu jednání byl  bod týkající se činnosti policie a téma bezpečnosti ve městě.       

 „Jako velkou přidanou hodnotu vnímám osobní setkání právě ředitele krajské policie se zástupci vedení města, kteří společně projednali současnou situaci v rámci fungování police na území Rotavy, ale také možnosti, jak dosáhnout maximálního pocitu bezpečí občanů. Osobně jsem velmi mile překvapen, protože Rotava bylo městem, které v minulosti trápila problematická skladba obyvatelstva. Současnému vedení se ale podařilo nejrůznějšími opatřeními změnit sociální klima a atmosféru ve městě, a to velmi aktivní komunikací s obyvateli, obnovením bytového fondu a také promyšlenou regulací jeho poskytování,“ uvedl hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek.  

Projednána byla plánovaná oprava komunikace Rotava – Smolná - Kraslice, která bude rozdělena do dvou etap, v průběhu dvou let se tak řidiči dočkají nového povrchu. Dále byl starosta Michal Červenka informován o úspěšných žádostech o dotace na rozvoj cyklistické infrastruktury, která podpoří výstavbu pumptracku v prostorech bývalé centrální kotelny, také dotace na podporu jednotky hasičského záchranného sboru, jež umožní nákup čtyřkolky s přívěsem, dotace na podporu aktivit mládeže „Rotava – Ulice v pohybu“ z oblasti prevence kriminality a dotace na podporu v rámci Programu obnovy venkova na vybudování pěší stezky. Tyto dotace jsou zatím schváleny Radou Karlovarského kraje, nyní je musí schválit ještě krajské zastupitelstvo. Hejtman také doporučil starostovi, jak má postupovat s vypracovanou projektovou přípravou cyklostezky z Rotavy a jejím napojením na páteřní cyklostezku z údolí Ohře na Krušnohorskou magistrálu, která nese v tomto úseku název Svatava a která  bude zanesena do nové Strategie cyklistiky v Karlovarském kraji 2022+.  

Dalšími tématy setkání byly například i kvalifikovanost a aprobovanost pedagogů 2. stupně, jejichž vzdělávání není v kraji v tuto chvíli dostupné, zapojení autobusových linek do rámce dopravní obslužnosti od roku 2024 a situace s nedostatečnou kapacitou pediatrů ve městě.  

V obci Stříbrná se zástupci kraje setkali se starostkou Janou Kortusovou, která se v současné době snaží řešit situaci s problematickým a nepravidelný doručováním poštovních zásilek. Hejtman přislíbil součinnost v podobě jednání s oblastním ředitelstvím České pošty. Kromě tohoto se ve Stříbrné potýkají s řidiči, kteří porušují povolenou rychlost při průjezdu obcí. Tento problém bude starostka řešit ve spolupráci s policí, a to namátkovými kontrolami.  

Zástupci kraje byli také seznámeni  s již realizovanými nebo připravovanými záměry a projekty. Mezi nimi jsou například rekultivace rybníku ve spodní části obce, kam postupně přibydou ještě herní prvky, lavičky či dřevěná knihovna. V obci pokračují práce na vytvoření cykloparku na místě bývalého kina. Starostka představila též plán rekonstrukce nevyužívané budovy „Jitřenka“, v jejichž prostorech by měl v budoucnu vzniknout nový obecní úřad, společenský sál a také místo pro komunitní setkávání a pořádání akcí. V obci funguje malý obchod, proto také radní Vít Hromádko přislíbil poskytnutí informací o definitivní podobě a podmínkách programu na podporu místních obchodů v obcích, kterého by starostka ráda využila.


Za stránku zodpovídá Bc. Jitka Čmoková
Datum aktualizace 28. 4. 2022 - 07:55