Domů Aktuality Známe vítěze krajského kola soutěží Firma roku a Živnostník roku 2023

Známe vítěze krajského kola soutěží Firma roku a Živnostník roku 2023

Živnostník roku 2023

V Karlovarském kraji vyhrála v podnikatelské soutěži PwC Firma roku 2023 společnost Herbona z Chebu dovážející a zpracovávající sušené byliny, koření a rostlinné produkty. V MONETA Živnostník roku 2023 pak jednoznačně zazářil David Matoušek z Vojkovic, který se věnuje designové akvaponii. V porotě zasedala i krajská uvolněná zastupitelka pro oblast lázeňství, cestovního ruchu a kreativních průmyslů Markéta Monsportová.   

„Velmi mě potěšilo, že početná porota vybrala vítěze, kteří se věnují inovacím, ekologii, udržitelnosti a edukaci a že právě oni budou náš kraj reprezentovat v celostátním kole. Mají velkou šanci na úspěch. I ostatní soutěžící mi opět potvrdili, že se náš kraj rozhodně nemá za co stydět,“ uvedla Markéta Monsportová po akci.

Vítězná firma Herbona dováží z celého světa sušené byliny a koření pro potravinářský a farmaceutický průmysl, které následně zpracovává na požadované frakce dle potřeb zákazníků a oboru použití. Výrobci a maloobchody pak z bylin nejčastěji vyrábějí bylinné čaje a směsi, tinktury, přírodní silice, léčivá krmiva, likéry, sirupy nebo mýdla. David Matoušek, který obsadil mezi živnostníky první příčku, vyrábí a dodává vše kolem akvaponie. Akvaponické farmy mohou být umístěny uvnitř nebo venku a produkují organickým způsobem ryby a zeleninu nejvyšší kvality. Nedávno s podporou Karlovarského kraje dokončil nový vzdělávací program pro školy a spolky. Děti si tak mohou vypěstovat například vlastní minizeleninu ekologickým způsobem přímo ve třídě. Vítězové krajského kola se stávají zároveň celorepublikovými finalisty. Slavnostní vyhlášení celostátních výsledků se uskuteční 14. prosince na pražském Žofíně. Držíme jim oběma palce.

 

Výsledky:

PwC Firma roku 2023 Karlovarského kraje:

1. Herbona, s.r.o. – dovoz a zpracování sušených bylin, koření a rostlinných produktů (Cheb)

2. Hospic Sv. Jiří, o.p.s. – poskytování služeb mobilního hospice (Cheb)

3. Heinz-Glas Decor s.r.o. – vývoj a výroba kosmetických a parfumerských flakonů (Hranice)

MONETA Živnostník roku 2023 Karlovarského kraje:

1. David Matoušek – designová akvaponie (Vojkovice)

2. Anna Kastlová – móda pro vysoké ženy (Nový Kostel)

3. Monika Strausová – pečení a výroba cukrářských výrobků, tisk knih (Jáchymov)

MONETA Živnostník roku Srdcař 2023 Karlovarského kraje:

Anna Kastlová – móda pro vysoké ženy (Nový Kostel)

Za stránku zodpovídá Mgr. Veronika Svobodová
Datum aktualizace 21. 9. 2023 - 13:20