Vítězný tým třídy I3 Střední průmyslové školy Ostrov ve složení Květa Svinaříková, Lukáš Varner a Karolína Zemanová se v rámci letošního ročníku soutěže Technowizz může pochlubit zcela jedinečným úspěchem. Tým vymyslel unikátní řešení při kontrole autoskel, které nemá v provozech dosud žádnou konkurenci. Jeho řešení soutěžního úkolu se prakticky hned po představení začalo aktivně testovat v reálném provozu s absolutně kladnou odezvou z výroby.
Na podzim si z šesti možných témat rozhodli žáci pro řešení úkolu č. 3 Automatizace a digitalizace kontroly fragmentace kalených skel.
„Cílem projektu byla transformace manuálního vyhodnocování fragmentace kaleného autoskla, vyráběného v AGC Automotive Czech a.s. Bílina, v plně automatizovaný proces,“ upřesňuje zadání Roman Stark, vedoucí předmětové komise oboru Informační technologie a garant soutěže Technowizz na SPŠ Ostrov.
Laicky řečeno, skla do automobilů musí mít takovou vlastnost, že se při nárazu rozbijí na normou dané kousky. Zda tuto vlastnost sklo má, se musí hned ve výrobě otestovat a vyhodnotit. Doposud se střepy počítaly ručně, což bylo časově velmi náročné, a ne vždy zcela přesné. Žáci navrhli řešení využívající systém postavený na platformě Raspberry PI 4 a digitální kameře. Aplikace na bázi umělé inteligence provádí bleskovou segmentaci a klasifikaci segmentů rozbitého autoskla v reálném čase. „Toto řešení výrazně snižuje časovou náročnost analýzy, eliminuje subjektivní lidské faktory a přináší vysokou přesnost, až 90 %, vyhodnocení přímo do výrobního prostředí v podobě kompaktního, cenově dostupného „AII in one“ zařízení,“ doplňuje technické parametry Lukáš Varner, student 3. ročníku oboru IT na SPŠ Ostrov.
Technowizz je soutěž pro studenty „sponzorovaných“ krajů: Ústecký, Karlovarský a část Středočeského na témata ze: strojírenství, elektrotechniky a informačních technologií, kterou organizuje Ústecká komunitní nadace pod finanční záštitou AGC Automotive Czech a.s. Bílina, závod Chuděřice. „SPŠ Ostrov se této soutěže úspěšně účastní již několik let, a to z několika důvodů, doplňuje Roman Stark, „v první řadě se jedná o úkoly z reálného pracovního prostředí, na úkolu nepracuje jednotlivec, ale tým, řešení tvoří tři měsíce, následně se odevzdává technická zpráva a pak řešitele čeká obhajoba před odbornou komisí, takže simulace skutečného pracovního prostředí je optimální.“
Ve školním roce 2025-26 se v kategorii IT zúčastnilo celkem 10 týmů ze zmíněných krajů a ty si vybíraly ze šesti zadání. Naše škola vyslala celkem čtyři týmy s řešením třech témat a výsledky byly vynikající. Třikrát první místo a jednou druhé. Nejen vedoucí projektu Ing. Stark, ale celá komise IT věří, že pro soutěžící je to jen jeden z mnoha úspěšně vyřešených úkolů a že v budoucnu ještě uslyšíme nejen o již zmíněné trojici, ale i o Báře Höflerové, Petru Koločay, Romanu Novotném či Vojtěchu Parkáni, kteří uspěli s řešeními dalších úkolů jako Systém na vyhodnocování kvality HUD skla či Ideální plán přehozu výrobní linky.
„Opakované úspěchy našich studentů, nejen v Technowizze, jsou úspěchem nás všech, ale především jich samotných a jejich odborných garantů z řad našich pedagogů. Věřím, že vysokou laťku teoretických vědomostí a praktických dovedností s přesahem na spolupráci s regionálními zaměstnavateli se nám podaří udržet i v budoucnu,“ uzavírá Pavel Žemlička, ředitel školy.
(SPŠ Ostrov)
.