Domů Aktuality V kraji jsou evidovány případy předávkování želé bonbóny s HHC, policie vyzývá k opatrnosti

V kraji jsou evidovány případy předávkování želé bonbóny s HHC, policie vyzývá k opatrnosti

Gumoví medvídci

Několik žáků základní školy v Karlových Varech bylo intoxikováno neznámou látkou. Následným šetřením policisté zjistili, že se žáci předávkovali želé bonbony s obsahem HHC, což je přírodní kanabinoid, vyskytující se v konopí. I přesto, že je HHC v České republice doposud legální, policisté doporučují rodičům, aby své děti poučili o nebezpečnosti této látky.

Účinky HHC jsou velmi podobné, jako účinky THC - změna zrakového a sluchového vnímání, euforie, relaxační a povzbuzující účinky. Produkty s obsahem HHC se na trhu vyskytují v různých formách, například jako cukrovinky v podobě gumových bonbónů. „Prodávají se nejen v konopných automatech, ale také ve večerkách či online na e-shopech, tudíž si je může koupit kdokoliv jakéhokoliv věku. Je však třeba upozornit, že kvůli své vysoké potenci může HHC mít i silnější nežádoucí účinky a může být zvláště nebezpečný, pokud se použije nevhodně nebo v nadměrném množství,“ uvedla mluvčí Krajského ředitelství policie Karlovarského kraje Zuzana Churaňová.

O nebezpečnosti této látky informovala také Karlovarská krajská nemocnice, do jejíž péče se dostali pacienti předávkovaní HHC. „Karlovarská krajská nemocnice eviduje od počátku letošního roku pět případů předávkování dětí a mladistvých volně dostupným doplňkem stravy s obsahem HHC (převážně v podobě gumových medvídků) a nesčetně případů u dospělých. U takto intoxikovaných pacientů dochází po požití k poruchám vědomí, které mohou trvat 24 – 48 hodin, výkyvům nálad, agresi či nevolnostem. Účinky HHC jsou velmi individuální, na každého působí jinak – záleží na podaném množství a formě užití. V současné době nejsme u této novodobé drogy schopni predikovat případné chronické následky či orgánové komplikace,“ doplnila mluvčí Karlovarské krajské nemocnice Markéta Singerová.

Za stránku zodpovídá Mgr. Veronika Svobodová
Datum aktualizace 31. 1. 2024 - 11:38