Domů Aktuality Hejtmana navštívil velvyslanec Ukrajiny v České republice, chválil začlenění ukrajinských uprchlíků na území regionu

Hejtmana navštívil velvyslanec Ukrajiny v České republice, chválil začlenění ukrajinských uprchlíků na území regionu

Návštěva velvyslance

Na krajském úřadě se konalo oficiální setkání hejtmana Karlovarského kraje Petra Kulhánka a velvyslance Ukrajiny v České republice Vitalije Usatyje. Společně debatovali o současné situaci na Ukrajině, ale zejména pak o pobytu ukrajinských uprchlíků v kraji.         

„Velvyslanec je velmi vděčný za pomoc, kterou Karlovarský kraj poskytl uprchlíkům a pomohl jim se začlenit do běžného života. Více než dva tisíce jich nyní žije v Mariánských Lázních a více než dvě stovky děti tam navštěvují místní mateřské a základní školy. Velvyslanec vyslovil prosbu, zda by bylo možné poskytnout jim prostor, kde by se mohli společně sejít a udržovat komunitní život. Jako vhodný prostor je jeví objekt, který nyní provozuje město a v němž se vzdělávají ukrajinské děti, ale tuto věc samozřejmě nejdříve projednám se starostou města,“ uvedl hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek.             

Dle velvyslance je situace ukrajinských obyvatel v kraji skvělá, protože mají nejen kde bydlet, ale ve velmi vysokém počtu se zapojili také do pracovního procesu, a tak se zlepšila také jejich sociální situace. Podle jeho slov se většina těchto lidí bude chtít po válce vrátit zpět a budou se snažit budovat „novou“ Ukrajinu.   Snahou velvyslanectví je nyní propojení s Karlovarským krajem a následně pak s konkrétními městy a obcemi.         

Karlovarský kraj již v minulém roce uzavřel memorandum o spolupráci se Záporožskou oblastí, avšak i jeho obsah bude možné naplňovat až po skončení válečného konfliktu.
 

Za stránku zodpovídá Bc. Jitka Čmoková
Datum aktualizace 8. 2. 2024 - 11:47