Domů Aktuality Cheb bude opět hostit přehlídku Divadlo jednoho herce

Cheb bude opět hostit přehlídku Divadlo jednoho herce

divadlo

Západočeské divadlo v Chebu bude opět po dvou letech hostit nejstarší setkání sólových  projektů v České republice, XXII. ročník přehlídky Divadlo jednoho herce. Konat se bude od 5. do 8. října 2023.

Výběr inscenací je i tentokrát postaven na silných osobních výpovědích jedince s výrazným autorským vkladem. Festival nabídne na obou scénách Západočeského divadla 12 inscenací českých i světových herců či performerů v široké škále žánrového zpracování od činohry přes pohybovou performanci, výtvarné divadlo či klauniádu až po nepojmenovatelný mix jevištních prostředků. 

Zahraniční hosté jsou tentokrát čtyři: Jana Wernerová z košického Divadla Na Peróně přiveze křehký imaginativní příběh osamělé ženy v psychiatrické léčebně Dívka z mořského dna. Po šesti letech se na přehlídku vrací Claude Cordier z francouzského spolku La Compagnie Choc Trio, tentokrát se zbrusu novou hravou multimediální variací na Kandinského výtvarné dílo s návem Preludium v jasně modré, která byla nominována na prestižní cenu Prix Molière v kategorii divadla pro mládež. Maďarská performerka Rita Góbi přiveze pohybový dialog mezi stářím a mládím Dva metry čtvereční. Izraelka Netta Yaschin ve své one woman show Sabra – matka dcerou v nové zemi odvypráví příběh, odehrávající se během přistěhovalecké vlny ze Sovětského svazu do Izraele během 70. let minulého století.

Opakujícím se tématem letošního výběru jsou tentokrát lidská práva pošlapávaná v nelidských režimech, kterých se dotýká hned úvodní představení Cikánský boxer o sportovní hvězdě Německa 30. let, zavražděné nacisty, nebo Jedu do Magadanu: nevěř, neboj se a nepros podle deníku běloruského disidenta a anarchisty, obojí v podání brněnských herců, v prvním případě Filipa Tellera, ve druhém pak Marka Kristiána Hochmana.

Specialista na one man show Pavol Seriš přiveze svůj komediální koktejl skečů DADA revue, s nímž se objevil v širších nominacích na letošní ceny Thálie, ašská rodačka Miřenka Čechová odehraje scénický multimediální projekt, vycházející z jejího knižního bestselleru Baletky.

Domácí chebský soubor zastupuje David Beneš s autorskou výpravou na nejvyšší horu světa Everest a stálý host Západočeského divadla Hanny Firla, který předvede svou schopnost Improvizace.

Nejmenším divákům je určena pohádka s ekologickým přesahem podle Astrid Lindgrenové Ronja, dcera loupežníka a dynamický příběh zvířecích hrdinů Cirkusárium. 

Podrobný program festivalu najdete na plakátech na tradičních výlepových místech ve městě nebo na webových stránkách divadla

 

Za stránku zodpovídá Bc. Jitka Čmoková
Datum aktualizace 25. 9. 2023 - 14:37