Úvodní strana > Krajské listy > Karlovarský kraj plánuje rozsáhlé opravy silnic

 Karlovarský kraj plánuje rozsáhlé opravy silnic

Karlovarský kraj plánuje rozsáhlé opravy silnic
Řidiči v kraji by se mohli v příštích letech dočkat lepších silnic II. a III. třídy, které patří Karlovarskému kraji. Vedení kraje hledají cestu, jak zajistit peníze na opravy více než dvou set kilometrů silnic. Na to bude zapotřebí téměř dvou miliard korun, které si chce kraj půjčit.

"Dosavadní salámové lepení těch nejhorších úseků silnic je k ničemu. Proto musíme systém změnit," říká první náměstek hejtmana Jan Zborník.

Proto odbor dopravy krajského úřadu navrhl rekonstrukci delších úseků silnic, které na sebe souvisle navazují. Jedna varianta oprav počítá s rekonstrukcí provozně nejzatíženějších souvislých úseků silnic o celkové délce 208 kilometrů. Druhý seznam obsahuje soupis silnic o délce 461 kilometrů.

"Při uvažovaném úvěru na jednu až dvě miliardy korun včetně úroků by doba splácení činila přibližně dvanáct let. Oprava nejzatíženějších úseků silnic má trvat dva až tři roky. Kdy se však s rekonstrukcí začne, zatím nevíme. Jestli bude mít kraj na rekonstrukci peníze závisí na přijetí novely o rozpočtovém určení daní. Teprve pak budeme vědět, jaké výdaje si může dovolit," vysvětluje Jan Zborník.

Seznam, který počítá s rekonstrukcí silnic o délce 461 kilometrů, obsahuje celkem 28 vybraných úseků. Mezi nejdelší úseky patří trasa z Bečova na hranice Plzeňského kraje. Při ceně 500 korun za rekonstrukci metru čtverečního jsou náklady na opravy této trasy odhadovány na více než jeden milion korun. Další úseky odbor dopravy vytipoval v okolí Toužimi, Mariánských Lázní, Vřesové, Kyselky, Oloví, Nových Hamrů a jinde. Kromě zmíněného plánu na zásadní opravy bude řada silnic opravena částečně a vzniknou i nové.

Státní fond dopravní infrastruktury, který peníze na rekonstrukce silnic rozděluje, chce letos do Karlovarského kraje poslat přes 400 milionů korun. Čtvrtina z toho půjde na silnice II. a III. třídy.

"To je třikrát více než minulý rok," doplňuje vedoucí odboru dopravy krajského úřadu Martin Leichter.

Opravených vozovek se dočkají řidiči například u Bečova na hlavní trase spojující Karlovy Vary a Plzeň. Dále začne oprava silnice mezi Karlovými Vary a Dubinou. Pokračovat budou stavby obchvatu Ostrova a okružní křižovatky v Jáchymově. Opravy se dočkají rovněž čtyři mosty: v Kraslicích, v Rájově u Mariánských Lázní, v Doubravě u Aše a v Prohoři na Toužimsku. Mezi Olovím a Kraslicemi se budou rekonstruovat opěrné zdi, protože svah nad nimi hrozí sesuvem. Největší akcí bude pokračování stavby rychlostní silnice Praha - Karlovy Vary - Cheb. Na ni má jít zhruba polovina všech peněz, které kraj letos na silnice dostane.
Za stránku zodpovídá: Andrea Bocková
Datum vydání: 31.3.2003 0:00