Úvodní strana > Krajské listy > Karlovarský kraj zaplatí v roce 2007 železničním dopravcům téměř 162 milionů

 Karlovarský kraj zaplatí v roce 2007 železničním dopravcům téměř 162 milionů

Jan Zborník
Dotací bude kraj kompenzovat prokazatelné ztráty, které vykázali dopravci na zajištění základní dopravní obslužnosti v regionu. Celková částka určená na příští rok je o 12 milionů vyšší než v letošním roce.

O peníze se podělí dva dopravci České dráhy a společnost Viamont.  Větší část dotace dostanou České dráhy, které  budou v Karlovarském kraji opět provozovat většinu tratí. To znamená osm vybraných železničních úseků z celkového počtu deseti, jež jsou do systému základní dopravní obslužnosti zařazeny. Zbývající dvě bude dále obsluhovat Viamont.

"S Českými drahami i s Viamontem uzavřeme smlouvy, jež budou platit od ledna 2006 do prosince 2010. V případě Viamontu byla ve hře varianta smlouvy na jeden rok, ale i tam jsme se potom rozhodli pro čtyři roky. Návrhy ještě musí schválit zastupitelstvo," uvedl první náměstek hejtmana Jan Zborník.

Zvýšení nákladů na zajištění veřejné dopravy na železnici ovlivnil podle Jana  Zborníka především růst nákladů na pohonné hmoty, součástky a také fakt, že dopravci modernizují vozový park.

Se společnostmi provozujícími autobusovou dopravu Karlovarský kraj ještě dohodnutý není, smlouvy se připravují. Celková výše kompenzací by se mohla v tomto případě pohybovat kolem 140 milionů korun.

Celkem by měl kraj v příštím roce zaplatit dopravcům na železnici i silnici v rámci zajištění základní dopravní obslužnosti asi 300 milionů korun. To je zhruba o 12 milionů více než letos. "Pro rozpočet je to samozřejmě zátěž, protože výše příjmů zůstane na stejné úrovni a měla by dosáhnout kolem jedné miliardy korun," dodal náměstek Zborník .
Za stránku zodpovídá: Andrea Bocková
Datum vydání: 22.11.2006 0:00