Úvodní strana > Krajské listy > Karlovarský kraj bude v nové hale reprezentovat unikátní vřídlovec

 Karlovarský kraj bude v nové hale reprezentovat unikátní vřídlovec

Karlovarský kraj bude v nové hale reprezentovat unikátní vřídlovec
Kongres Mezinárodní hokejové federace IIHF rozhodl o tom, že v roce 2004 se v České republice v Praze uskuteční Mistrovství světa v ledním hokeji s podmínkou, že pro konání tohoto mistrovství bude postavena nová moderní hala.
Nově budovaná HALA SAZKA po svém dokončení v roce 2004 pojme 16.900 sedadel, 56 VIP lóží a 400 - 450 míst pro tisk.

Iniciátoři projektu chápou projekt národní víceúčelové haly jako přirozenou službu českému sportu a věří, že bude realizován tak, aby se hokejové mistrovství světa mohlo uskutečnit v důstojných podmínkách a aby objekt s úspěchem sloužil sportovním, kulturním a společenským potřebám České republiky, nových českých krajů, hlavního města Prahy i městské části Praha 9.

Položení základního kamene a pamětních kamenů pro HALU SAZKA

V areálu víceúčelové HALY SAZKA, dějišti Mistrovství světa v ledním hokeji 2004, budou v předvečer státního svátku 28. října 2002 slavnostně položeny základní a pamětní kameny, symbolicky vyjadřující celonárodní význam a rozměr budoucí arény. Výstavbu haly, která bude patřit k nejmodernějším na světě, se tak rozhodly podpořit nejen sportovní svazy, sdružení a organizace, ale i jednotlivé kraje a regiony České republiky.

Vedle základního kamene, pocházejícího z Řípu, budou v prostorách arény uloženy pamětní kameny například z Moravského krasu, povodí Labe, pražského Vyšehradu, funkcionalistické výstavby Zlína, lázeňských Karlových Varů, Podještědí a dalších míst České republiky. Jejich umístění v areálu navrhne mezinárodně uznávaná architektka Eva Jiřičná.

"Nová víceúčelová hala bude mnohdy pro řadu zahraničních turistů a návštěvníků vstupní branou při jejich příjezdu do České republiky. Jsme rádi, že vedle hlavního města a jeho městské části se přímo v aréně představí i jednotlivé kraje České republiky. Náš kraj bude reprezentovat unikátní vřídlovec," říká hejtman Karlovarského kraje Josef Pavel.

Dar Karlovarského kraje - vřídlovec

Typickým produktem karlovarských termálních pramenů jsou zřídelní sedimenty v několika základních formách, z nichž nejznámější je aragonit v podobě vrstevnatého vřídlovce. Vřídlovec
Kus vřídlovce, který bude Karlovarský kraj v nové HALE SAZKA reprezentovat, pochází z reliktů pramenní kupy v lokalitě Zámecký vrch. Byl nalezen již jako volný v průběhu rekonstrukce základových prvků Zámecké kolonády v r. 2000. Jedná se o typický karlovarský vřídlovec (tedy aragonit, teplotní modifikaci kalcitu). Stáří vzorku lze na základě paleomagnetických metod odhadovat na přibližně 10 000 let. Další kusy tohoto kamene jsou vystaveny v exkursní trase ve starém suterénu Vřídelní kolonády.

Kus vřídlovce, jeden z památečních kamenů pro novou víceúčelovou SAZKA HALU, má hmotnost přibližně 10 kg, rozměry 46 x 28 x 4 cm, a jen těžko vyčíslitelnou hodnotu. Je to skutečný unikát - největší volný kus vřídlovce na světě. 

Za stránku zodpovídá: Andrea Bocková
Datum vydání: 21.10.2002 0:00