Úvodní strana > Krajské listy > Aktivisté úspěšně pokračují v záchraně jednoho z nejstarších kostelů na Karlovarsku

 Aktivisté úspěšně pokračují v záchraně jednoho z nejstarších kostelů na Karlovarsku

Kostel sv. Bartoloměje
​Obyvatelé osady Přílezy se po letech smutného pohledu na zdevastovaný a opuštěný kostel zasvěcený sv. Bartoloměji rozhodli pro jeho záchranu. Díky nim a příspěvkům veřejnosti se tato ojedinělá a historicky velmi cenná památka v příštím roce dočká obnovy hřbitovní zdi a pokračovat bude také revitalizace hřbitova nebo márnice.


Myšlenka na záchranu kostela vznikla v hlavě přílezského rodáka Václava Lupínka, který objekt několik let monitoroval v rámci tvorby internetové topografie přírody a památek Karlovarska. V březnu letošního roku byla založena občanská iniciativa, jež ve spolupráci s vlastníkem objektu, kterým je Římskokatolická církev, začala o kostel a jeho okolí aktivně pečovat.

„Kromě pravidelných brigád a setkávání aktivisté vyhlásili veřejnou sbírku, jejíž součástí je nejenom transparentní účet, ale také další aktivity, které spolek připravuje na další rok. Pro následující rok 2018 chystáme především velký benefiční koncert a postupné otevření kostela veřejnosti v rámci výstav, workshopů, církevních a kulturních akcí,“ vylíčil Lupínek své další plány s využitím kostela.

Podpořit obnovu kostela a hřbitova můžete i vy. Přispět lze na transparentní účet č. 2301230992/2010 anebo nákupem zboží v e-shopech prostřednictvím speciálního internetového portálu. Více informací zájemci naleznou na facebooku a webu věnovaném přírodě a památkám Karlovarska.

Za stránku zodpovídá: Veronika Severová
Datum vydání: 1.12.2017 10:00