Úvodní strana > Krajské listy > Karlovarský kraj založil společnost pro provoz letiště Karlovy Vary - Olšová Vrata

 Karlovarský kraj založil společnost pro provoz letiště Karlovy Vary - Olšová Vrata

"Karlovarský kraj už má připravenou společnost, která bude provozovat karlovarské letiště. Mezinárodní letiště Karlovy Vary - Olšová Vrata by kraj měl od státu převzít nejpozději do konce dubna 2004. O provoz letiště se bude starat společnost s ručením omezeným Letiště Karlovy Vary, kterou v rámci příprav na jeho převzetí založili krajští zastupitelé," informuje tiskový mluvčí Karlovarského kraje Tomáš Svoboda.

Vedle karlovarského letiště mají být na Moravskoslezský a Jihomoravský kraj obdobně převedena také letiště v Ostravě a Brně. Kraje na převod letišť spěchají, protože peníze na jejich obnovu chtějí čerpat ze strukturálních fondů Evropské unie. Stát totiž převod letišť podmínil i tím, že kraje nebudou v budoucnu žádat na investice ani provoz peníze ze státního rozpočtu. Cena za převod má být symbolická, údajně nejvýše do jednoho procenta zůstatkové ceny majetku letišť. V případě karlovarského letiště ale činí 889,1 milionu korun.

Karlovarský kraj chce do dvou let po převzetí letiště do jeho rozvoje vložit až 76 milionů korun. Hodlá rekonstruovat povrch přistávací dráhy a světelné zabezpečovací zařízení. Náklady na obnovu 19 let starého povrchu se odhadují na 15 až 30 milionů korun. Vybudování světelného zabezpečovacího zařízení má stát 20 až 40 milionů korun. Zařízení ale umožní přistávání letadel i za zhoršených meteorologických podmínek, a tím sníží ztráty letiště. Například v letech 1999 až 2002 muselo být kvůli počasí odkloněno do Prahy 30 pravidelných linek z Moskvy, což letišti způsobilo ztrátu až dva miliony korun. Počet odkláněných či zrušených letů by se instalací zařízení snížil až o 70 procent.

"Podnikatelský záměr Letiště Karlovy Vary uvádí, že by bylo následně častěji využíváno rovněž i k provádění výcvikových letů, protože hustota leteckého provozu je stále, ve srovnání s jinými letišti, velmi nízká," dodává Tomáš Svoboda.

Kraj původně plánoval investovat dalších až 300 milionů korun do prodloužení přistávací dráhy o 500 metrů, aby na letišti mohla přistávat větší letadla. Tento záměr ale přijde na řadu až po roce 2010.

Od roku 1992 bylo na letišti proinvestováno více než 51 milionů korun. Dvacet milionů korun si vyžádala například oprava odbavovací haly, dalších téměř deset milionů korun stála výstavba parkovacích stojánek pro letadla a odvodnění odbavovacích ploch. Celkem 7,3 milionu stálo rozšíření pojezdových drah.

Roční obrat letiště je kolem 30 milionů korun, letiště hospodaří se ztrátou v řádu maximálně statisíců korun, ročně odbaví kolem 20 tisíc pasažérů.
Za stránku zodpovídá: Andrea Bocková
Datum vydání: 16.12.2003 0:00