Úvodní strana > Krajské listy > Začíná 47. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech

 Začíná 47. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech

Mezinárodní filmový festival
Tradiční filmový svátek nabídne letos divákům 220 filmů, hvězdy světové kinematografie i zajímavý doprovodný program. Hlavní soutěž nabídne osm světových a čtyři mezinárodní premiéry.

O Křišťálový globus pro nejlepší film se utká například Román o jednom masakru italského režiséra Marca Tullia Giordany. Snímek je strhující rekonstrukcí smutně proslulého a dosud neobjasněného teroristického útoku v Miláně z roku 1969. Předchozí filmy respektovaného tvůrce získaly ocenění při soutěžním uvedení na festivalech v Cannes a v Benátkách.

Zkušenost s benátskou soutěží má také ceněný polský filmař Jan Jakub Kolski. Hrdinu jeho nového filmu Zabít bobra poznamenala válečná zkušenost natolik, že se uzavřel před světem. Z paranoidních stavů jej vytrhne až neznámá dívka.

Český zástupce, Polski film Marka Najbrta překvapí žánrem, unikátním nejen v rámci soutěžní sekce, ale i středoevropských kinematografií. Rozpustilá úvaha o hranicích reality a fikce, ve které známí čeští herci hrají sami sebe, nabídne návod, jak se vyrovnat s vlastní slávou i nástrahami při natáčení filmu.

V soutěži dokumentárních filmů bude ve světové premiéře v kině Čas uveden nový snímek tvůrců České republiky Pavla Abraháma a Tomáše Bojara Dva nula, do soutěže se vrací ikona české dokumentaristiky Helena Třeštíková s nejnovějším časosběrným dokumentem Soukromý vesmír.

V průběhu slavnostního zahájení Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary převezme Křišťálový glóbus z produkce sklárny Moser za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii vynikající britská herečka Helen Mirrenová.

Velkou hvězdou 47. ročníku MFF bude také populární americká herečka Susan Sarandonová, která převezme v závěru festivalu Křištálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Festivalovému publiku herečka také osobně představí film Jeff, který žije s mámou.

Ceny vstupenek i letos zůstávají stejné. „Už dvanáct let ceny nezvyšujeme, třebaže řada kulturních akcí průběžně zvyšuje cenu vstupného kvůli zvýšené sazbě DPH. Cena tak zvaného festival passu MFF Karlovy Vary tedy i letos stojí tisíc korun na celou dobu konání festivalu, včetně systému slev a možnosti zakoupení passu na kratší období. Cena festival passu pro studenty zůstává sedm set korun," uvedl Jiří Bartoška, prezident MFF. Organizátoři MFF KV pro letošní ročník zvýhodní návštěvníky, kteří si zakoupí festival passy s platností na celý festival.
Za stránku zodpovídá: Andrea Bocková
Datum vydání: 29.6.2012 0:00