Úvodní strana > Krajské listy > Na Hartenbergu se potkají dobrovolníci "umělci" s fotbalisty z Keni

 Na Hartenbergu se potkají dobrovolníci "umělci" s fotbalisty z Keni

Hartenberg
Popáté se koncem června sjede na hradě Hartenberg tucet dobrovolníků z celého světa v rámci uměleckého workshopu. Třítýdenní dobrovolnický pobyt opět vzniká pod taktovkou INEX – Sdružení dobrovolných aktivit a Hartenberg o. s..

Letos však bude tradiční workcamp zpestřen návštěvou dvanáctičlenného česko-keňského fotbalového týmu, který dorazí začátkem července na Hartenberg v rámci měsíční tour kampaně Fotbal pro rozvoj. Hrad Hartenberg je tradičně jednou z velmi vyhledávaných a oblíbených základen studentského dobrovolnictví v Evropě.

Pátý umělecký workcamp se zde bude konat od 30. června do 21. července. Dvanáctka mladých lidí, kteří se sjedou z Japonska, Taiwanu, Turecka, Ukrajiny, Finska, Švýcarska a dalších zemí, tak bude mít opět šanci tvořit rozličná umělecká díla dle svého zájmu a oblíbených technik a realizovat při tom své nápady. Mimo to mohou dokumentovat hrad a jeho okolí, pomáhat s propagačními materiály a kompletací děl z předchozích let.

Dobrovolníky však nečeká pouze práce. Ve volném čase mají v plánu návštěvu různých pamětihodností Karlovarského kraje, jako je hrad Loket, Mariánské Lázně, či výlet na kanoích po řece Ohři. Během tří týdnů tak budou mít dobrovolníci dostatek času, aby vzájemně poznávali své nové zahraniční kamarády, hráli hry nebo si jen povídali. "Hartenberg má všechno, co potřebujete, abyste měli krásné prázdniny. Krajinu plnou ohromujících hor, příležitost rozvinout svoje umělecké schopnosti a kupu úžasných lidí, s kterými se můžete nonstop smát, vyrazit na túru, nebo někam jinam," říká účastník předloňského ročníku, Andres Alonso Garcia ze Španělska.

Začátkem července se navíc k dvanáctce dobrovolníků přidá stejně početný česko-keňský fotbalový tým v rámci svého měsíčního putování po českých městech. V úterý 3. července se pak uskuteční fotbalový zápas s bohatým doprovodným programem. Každý si bude moci poslechnout besedu o životě v Keni, zhlédnout promítání nebo si uplést míč z plastového odpadu. Chybět nebudou ani bujaré rytmy afrických bubnů.

Společným jmenovatelem všech těchto akcí, je snaha zapojit mladé lidi, přiblížit jim globální témata a motivovat je k hledání souvislostí a utváření vlastních názorů a životních postojů. Kampaň Fotbal pro rozvoj je v konečném důsledku zaměřena také na širokou veřejnost, která má šanci dozvědět se opět něco víc o základních rozvojových tématech a odbourat přetrvávající stereotypy spojené s africkým kontinentem. Projekt je realizován díky prostředkům České rozvojové agentury a Ministerstva zahraničí ČR v rámci Programu zahraniční rozvojové spolupráce ČR.

Za stránku zodpovídá: Andrea Bocková
Datum vydání: 25.6.2012 0:00