Úvodní strana > Krajské listy > Karlovarský kraj, bavorský region Horní Franky a saský region Chemnitz projektem CLARA@eu dále zlepší vzájemnou spolupráci

 Karlovarský kraj, bavorský region Horní Franky a saský region Chemnitz projektem CLARA@eu dále zlepší vzájemnou spolupráci

Problémy společného evropského regionu budou řešit společné komise odborníků z Karlovarského kraje, Bavorska a Saska.
Zlepšit spolupráci při odstraňování následků živelních katastrof, užší kooperaci v oblasti řešení krizových situací, turistického ruchu, spolupráce měst a obcí, dopravy a životního prostředí má přinést Karlovarskému kraji, vládním regionům Horní Franky (Oberfranken) a Chemnitz nový projekt CLARA@eu. Jeho zahajovací konference proběhla 8. prosince ve Stadthalle v hornofranckém Bayreuthu. 

„Tím hlavním, k čemu má projekt přispět, je lepší řešení mnoha problémů, které pociťují lidé v celém pohraničí,“ komentuje projekt vládní prezident regionu Chemnitz Karl Noltze a dodává: „Jedním z nich jsou například hraniční přechody. Tedy to, aby v roce 2007, kdy mají skončit kontroly na hranicích, byl dostatek funkčních přechodů pro pěší i automobily tam, kde je lidé skutečně potřebují.“. O tom, že o společný postup je zájem na německé i české straně, svědčila i účast na zahajovací konferenci. Na ni přijely více než dvě stovky zástupců krajů, měst, obcí, zástupců hasičů, armády a policie.

Podle starosty Aše Dalibora Blažka tak projekt CLARA@eu může vytvořit dobrý základ pro zvýšení nátlaku na centrální orgány, které řadu věcí v pohraničí brzdí. „Je například zbytečné, aby lidé od nás jezdili s akutními problémy do 25 kilometrů vzdáleného Chebu, když těsně za hranicemi je nemocnice v Selbu. Naši hasiči například mohou bez problémů vypomáhat v Bad Elsteru, nebo Bad Brambachu,“ shrnuje své představy Blažek. Obratem však dodává: „Jenže pro to všechno zatím chybějí mezinárodní smlouvy.

A právě Clara by mohla vytvořit tlak na jejich uzavření,“ říká ašský starosta.

V závěru zahajovacího kongresu proběhlo také orientační rozdělení do sedmi pracovních skupin. Další semináře a workshopy budou již probíhat právě v těchto skupinách. Pro financování těchto pracovních setkání čerpá projekt CLARA@eu peníze z evropských fondů. Doba trvání projektu je plánována na 1,5 roku. Karlovarský kraj povede skupinu pro krizové řízení, okres Vogtland skupinu pro administrativu orientovanou na občany, město Bayreuth dostalo na starost oblast dopravy.

Hned počátkem roku 2005 dojde k prvním pracovním schůzkám jednotlivých pracovních skupin,“ říká hejtman Josef Pavel. „V první řadě bude z mnoha různých oblastí týkajících všech tří krajů vybráno několik nejproblematičtějších témat. A ta se pak budou společně řešit prioritně,“ dodává karlovarský hejtman.

Za stránku zodpovídá: Andrea Bocková
Datum vydání: 10.12.2004 0:00