Úvodní strana > Krajské listy > Odhalení pamětní desky velikána Míry Krušného v Mírové

 Odhalení pamětní desky velikána Míry Krušného v Mírové

Odhalení pamětní desky velikána Míry Krušného v Mírové
U příležitosti oslav sta let golfu v Čechách odhalili v sobotu 26. dubna 2003 na Obecním úřadě v Mírové na Karlovarsku hejtman Karlovarského kraje Josef Pavel a starostka obce Mírová Anna Beličková pamětní desku místnímu rodáku a geniu Mírovi Krušnému, nejslavnějšímu krušnohorskému rodákovi.

Hejtman Pavel vyzdvihl význam Krušného mimo jiné i na poli reklamy. "Míra Krušný se zapsal do dějin svou kampaní pro mýdlárny. On to byl, kdo zavedl mytí hlavy nadvakrát. Jeho reklamní slogan - Podle nových regulí, dvakrát si mej kebuli - dodnes ovlivňuje péči o vlasy na celém světě," vyzdvihl hejtman Josef Pavel.

>> Plné znění projevu hejtmana Josefa Pavla

Po odhalení pamětní desky se představilo Malé divadlo Drahomíra z Karlových Varů a Divadelní společnost prvobytně pospolná z Chodova. Slavnostní den vyvrcholil golfovým turnajem na čtyři jamky na mírovském hřišti, které jako první golfové hřiště v Čechách Míra Krušný před 100 lety založil. Turnaji, kterého se zúčastnil i hejtman Josef Pavel, dominoval krajský zastupitel Ladislav Král, ačkoliv byl o jedenáct úderů nad par Míry Krušného.

Míra Krušný je podle Rudolfa Volemana, organizátora vzpomínkové akce, mimo jiné vynálezcem hry pétanque, která se do doby jeho objevu nazývala koulení.

"Zajímavý je i Mírův pivomléčný běh, při němž závodníci střídavě pijí mléko a pivo, což podle Krušného zjištění urychluje frekvenci běhu. Oblíbený je i krušnohorský trojboj, v němž účastníci soutěží ve střelbě prakem, lukem a v umění uhýbat nepřátelské střelbě," popisuje Voleman některé z mnoha soutěží, jejichž autorem je právě Krušný.

"Mnohým se může zdát, že Míra Krušný je obdobou mediálně známějšího Járy Cimrmana. Cimrman ale narozdíl od Krušného nikdy neexistoval," podotýká prezident fanklubu Míry Krušného Karel Soukup.

Ačkoli Krušného nikdo neviděl, o jeho existenci podle Volemana svědčí i to, že zastupitelé Mírové schválili umístění jeho pamětní desky na průčelí radnice. "Dobře vědí, že je to nejslavnější rodák obce," dodává Rudolf Voleman.
Za stránku zodpovídá:
Datum vydání: 5.5.2003 0:00