Domovská stránka > Cykloportál

Hlavní stránka

 

NOVINKY NA PORTÁLE  (archiv) FOTO TÝDNE​
​12.03.2016 Vytvořena nová stránka Rady pro cyklisty ​ ​ ​ ​ ​
​11.03.2016 Vytvořena nová stránka Zákonná pravidla pro cyklisty
​10.03.2016 Vytvořena nová stránka Bezečně na kole
​29.02.2016 Doplněny nové výlety pro rodiče s dětmi
​14.12.2015 Vytvořena nová stránka o trase EV13
​12.12.2015 Vytvořena nová stránka o trase EV4
Návštěvnické centrum Lázeňských lesů Karlovy Vary Svatý Linhart

AKTUALITY ( archiv aktualit 2007-2014)

Upozornění na uzavření lávky v Mostově !

​Na cyklisty projíždějící po cyklostezce Ohře čeká v Mostově menší komplikace.

Vzhledem k nevyhovujícímu technickému stavu byla uzavřena lávka přes Ohři v Mostově. Lávka je neprůchodně uzavřena a nelze jí použít. Náhradní objízdná trasa je vyznačena po silnících III.třídy přes Odravu. Na řešení opravy lávky se pracuje. 

​Vedení objízdné trasy - https://mapy.cz/s/ICMV

Cyklobusy vyjíždějí na nové trasy

​Jako každý rok, tak i letos budou v Karlovarském kraji vyjíždět o víkendech cyklobusy. Zahájili svou sezonu již 21. května a budou pro cyklisty sloužit až do 29. září. Letos připravila společnost Autobusy Karlovy Vary, která cyklobusy provozuje dvě nové linky. Oranžová linka byla změněna a vyjíždí nyní z Chebu na Aš, má čtyři zastávky v Sasku a dál pokračuje do Nejdku. A pak zcela nová trasa - Azurová, která vede z Mariánských Lázní přes Cheb do Aše.
Budeme rádi, když své připomínky k linkám cyklobusů, ať už pozitivní, či negativní zašlete na náš mail cyklotrasy-kvk@seznam.cz , nebo přímo provozovateli - cyklo@autobusy-kv.cz.

Evropská trasa EuroVelo č.4 - trasa Střední Evropou

​V měsíci květnu byl v Karlovarském kraji vyznačen další úsek evropské trasy EuroVelo 4. Jedná se o úsek mezi Chebem a Karlovými Vary. Evropská trasa EV4 vede po národní trase č.6 tedy po cyklostezce Ohře a z Karlových Varů pak pokračuje po trase č. 39 směrem na Bochov a Žlutice a pak dál do Plzeňského a Středočeského kraje. Tím se náš kraj zařadil mezi první kraje, které mají již vyznačeny všechny Evropské cyklotrasy na svém území. 

Den cyklostezky Ohře

​V květnu 28. proběhne druhý ročník Dne cyklostezky Ohře. Akce se bude konat v Chebu v areálu Krajinky. Karlovarský kraj a město Cheb zve všechny malé i velké cyklisty na tuto akci, která je takovým neoficiálním otevíráním nové sezony na cyklostezce Ohři. Stezka již spojuje města Cheb a Karlovy Vary samostatnou cyklistickou komunikací a je ideální na výlety pro rodiny s dětmi. 
Na stránkách krajského portálu se zájemci mohou zaregistrovat a pak po příjezdu do Krajinky obdrží malý dárek. Pro děti je připravena jízda zručnosti a prezentace správného vybavení cyklisty.

Strategie rozvoje cyklistiky Karlovarského kraje

Karlovarský kraj, odbor regionálního rozvoje připravuje aktualizaci dokumentu „Strategie rozvoje cyklistiky v Karlovarském kraji na období 2016-2020“. V současnosti je zpracována analýza minulého období a návrhová část,  které jsou ke stažení níže.
Připomínky či návrhy k těmto dokumentům můžete zasílat na následující adresy:  jaroslav.martinek@cdv.cz  nebo cyklotrasy-kvk@seznam.cz případně milan.zukal@kr-karlovarsky.cz .

Návrhová část

Omezení vstupu do lesů na Nejdecku

​Podle informací vedoucího polesí Nejdek z lesní správy ​Arcibiskupství pražského Ing. Radomíra Böhma bude v období od 18. 4. 2016 do 31. 5. 2016 probíhat další vápněním lesních porostů v Krušných horách.

Z tohoto důvodu bude kvůli bezpečnosti osob omezen provoz na cyklotrasách č. 2000, 2009 a 23 v oblasti mezi Tisovou, Perninkem, Horní Blatnou, Potůčky a Novými Hamry. Cesty budou označeny v terénu informačními tabulkami. Sledujte proto informace v terénu a dbejte prosím pokynů pracovníků lesní správy.

Čištění řek Ohře a Teplé

​V rámci národní akce Ukliďme Česko organizují místní akční skupiny MAS 21, MAS Sokolovsko, MAS Krušné hory, MAS Vladař a MAS Kraj živých vod dobrovolnickou akci „Čištění řeky Ohře“ ve spolupráci s vodáckými půjčovnami Rafting Ohře, Pirrat.cz, Leština, Maskáč, Vodácká Ohře o.s. Dronte a s.p. Povodí Ohře. Cílem akce je řeka Ohře a Teplá bez odpadků a předmětů, které do ní nepatří. Úklid bude probíhat jak v toku řeky, tak na březích téměř po celé délce řek v Karlovarském kraji. Akce je proběhne v termínech 16. a 23. dubna 2016. Pokud byste se chtěli také zúčastnit, můžete si vybrat "svůj" úsek Ohře či Teplé a přihlásit se na kontaktních místech.

Seminář IROP k dotacím pro podporu bezpečnosti cyklodopravy

​Regionální koordinátor Mgr. Jindřich Čermák z Eurocentra Karlovy Vary zve všechny zájemce na  seminář k aktuálním výzvám Integrovaného regionálního operačního programu, který se uskuteční se 18. 2. 2016 v Karlových Varech. Seminář se bude týkat výzvy č. 18 
Podpora bezpečnosti dopravy a cyklodopravy.
Pokud budete mít zájem se zúčastnit, prosím, registrujte se do 16. února přes tento formulář - http://goo.gl/forms/QZm1CRQmfx

 

Karlovarský kraj vydal novou mapu pro cyklisty

​Na rok 2016 vydal Karlovarský kraj opět novou mapu pro cyklisty. A tentokrát také i novou mapu pro lyžaře.
Obě mapy jsou aktualizované a obsahují nejnovější informace o cyklistických a lyžařských trasách a sjezdových areálech v Karlovarském kraji. Mapy budou k dostání na všech informačních centrech v kraji i dalších prodejních místech. Cyklistickou mapu Karlovarský kraj vydal již podesáté, a od roku 2010 vychází mapa pravidelně každý rok. Pokud by se Vám mapy nepodařilo nikde sehnat, kontaktujte pana Židlického z Krajského úřadu - petr.zidlicky@kr-karlovarsky.cz 

Nové značené trasy ve Slavkovském lese

​V letošní sezoně vyznačil Klub českých turistů několik nových cyklistických tras ve Slavkovském lese. Ve spolupráci s Místní akční skupinou MAS Sokolovsko se vyznačily dvě zajímavé trasy v západní části CHKO, které jsou součástí projeku na zpřístupnění zaniklých obcí Slavkovského lesa.
Další trasa zpřístupňuje oblast Kozích hřbetů v severní části tohoto krásného koutu našeho kraje.

 

Obnova značení cyklotras na Kraslicku

​Kraslicko byl jeden z prvních regionů, kde byly  v našem kraji vyznačeny cyklotrasy. V současnosti je zde vyznačeno kolem 250 km cyklotras, které již na mnoha místech nejsou srozumitelné a také vedou po nevhodných cestách. Z tohoto důvodu začal Klub českých turistů ve spolupráci se Sdružením měst a obcí Kraslicka připravovat optimalizaci vedení celé sítě značených tras. Výsledkem by měla být aktualizace celé kraslické sítě tras a postupně i její přeznačení.

20.10.2015    >> celý článek >>

Uzavření cyklostezky Ohře na Chebsku

​Jedná se o úplnou uzavírku cyklostezky č. 6 z důvodu provádění přeložky velmi vysokého napětí společností ČEZ. Uzavírka bude od chebského viaduktu až do Jindřichova k železničnímu přejezdu. V místech u lávky Ottova jezu v Chebu a u železničního přejezdu v Jindřichově budou umístěny dopravní značky informující o této uzavírce. Termín uzavírky je plánován na odbobí 1. 10. 2015 – 31. 1. 2016.
Projížděl jsem uzavřený úsek o víkendu 31.10.2015 a dalo se bez problémů projet. Zatím mají zabetonované patky v zemi a stožáry začnou asi v nejbližší době montovat.
 

Na Karlovarsku byla vyznačena druhá Europská trasa EuroVelo č.4

​Po vyznačení Evropské trasy po železné oponě (EV13) v roce 2014 v Karlovarském kraji, byl v minulém týdnu vyznačen první úsek další Evropské cyklotrasy.
Má název Trasa střední Evropou - Central Europe Route a po dokončení bude protínat Evropu z Francie na Ukrajinu. Do České republiky bude trasa přecházet z Bavorska v Pomezí, a povede přes Karlovy Vary, Prahu, Brno a Ostravu, a pak bude pokračovat do Polska. Trasa je v současnosti vyznačená v úseku Karlovy Vary - Jesenice. Připravuje se vyznačení ve Středočeském kraji a na Vysočině, a je dokončena již v Jihomoravském kraji.

Na Žluticku vznikla nová tématická cyklotrasa - Křížkova cesta

​Okrašlovací spolek Vladař (ve zkratce SOVA) pod vedením žlutické zubařky, doktorky Hanky Hnykové již od roku 2011 opravuje drobné sakrální památky v okolí Žlutic. Do dnešního dne se jim podařilo obnovit více jak dvacítku starých křížků a soch světců. Tyto pak propojuje turistickými stezkami jako je Stezka sovy Rozárky, nebo Cesta za pověstí. Poslední jejich počin je trasa, která propojila většinu opravených křížků a soch. Vznikla tak unikátní Křížková cesta, která je od letošního září vyznačená i značkami pro cyklisty.

Podzimní Bahno 2015

​Karlovarský spolek A.M.bike pro vás v letošním roce již počtrnácté připravil tradiční XC akci na závěr sezóny – Podzimní Bahno. Narozdíl od jarního čtyřdílného seriálu se jedná o jeden závod - cross-country časovku na cca 7 km dlouhém okruhu dne 14.11.2015. Závod je koncipován jako rozloučení se sezónou nejen pro bikery a běžce z karlovarského regionu.
Celá trasa časovky je situována do bezprostředního okolí Karlových Varů a je poznamenána především členitým terénem v kopci nad Bílou skálou v lokalitě mezi obcemi Čankov a Mezirolí.

 

Tradiční Březovský cyklovýšlap

​Město Březová u Sokolova vás zve na tradiční podzimní cyklovýšlap. Uskuteční se v sobotu 26.září se startem v 9:30 hod. od restaurace Start v Březové. Je určen široké veřejnosti i dětem. Délku nenáročného výletu si můžeme zvolit, buď 20 km nebo 40 km. Každý účastník obdrží na památku samolepku. Podrobnosti získáte z následujících letáků.

MAPA
LETÁK

Omezeni na cyklotrase č.2000

Lesní správa arcibiskupství pražského, polesí Nejdek nás informovala o zahájení těžby, přibližování a odvozu dříví. 
Proto bude s ohledem na bezpečnost pohybu turistů a cyklistů na cyklotrase č. 2000 (Pernink - Nové Hamry) průběžně omezován, případně i zcela zastaven. 
Prosíme, nevstupujte na místa skládek dříví a respektujte pohyb techniky a pokyny lesních pracovníků.
Děkujeme.

S ČT sport na vrchol - závody horských kol pro amatéry - tentokrát ve Fr.Lázních !

​Česká televize od roku 2010 připravuje lyžařské závody pro amatéry pod názvem s ČT sport na vrchol. Od roku 2014 se akce rozšířila i na letní sezonu pro závodníky na horských kolech. Letošní druhý ročník bajkové reality show se uskuteční v měsíci srpnu vždy o víkendu na čtyřech místech naší republiky. Finále pak na Dolní Moravě v týdnu od 17. - 20.září 2015. Začíná se již 1.srpna, a co je pro nás zajímavé, druhý víkend 8.-9. srpna se jede ve Františkových Lázních. A pokud se neodvážíte si zazávodit, tak přijďte zafandit !

Nová cyklistická trasa v Slavkovském lese č. 2248

​Slavkovský les je doposud jen málo dotčen cyklistickými trasami. Místní akční skupina Sokolovsko připravuje některé návrhy na zpřístupnění této krásné chráněné oblasti cyklistům. Proto vznikla i tato nová značená trasa jako jedna z prvních z připravované sítě, která má propojit zaniklé obce v západní a střední části Slavkovského lesa.
Trasa je značená číslem 2248 a propojuje Kynšperk s Kostelní Břízou a obcí Kamenice.

Cykloturistika pro každého v Březové u Sokolova

Komise sportu města Březová ve spolupráci s rodinným pivovarem Chodovar pořádá tradiční  CYKLOTURISTIKU PRO KAŽDÉHO S RODINNÝM PIVOVAREM CHODOVAR v sobotu 27. června 2015. Sraz (prezence) u restaurace "START" v 8:30 hodin. V 9:00 hodin hromadný start. Trať je dlouhá cca 45 km (Březová - Kladská - Chodová Planá). ​

Z Lipové u Chebu byla prodloužena cyklotrasa 2129

​Klub českých turistů za podpory Karlovarského kraje prodloužil cyklistickou značenou trasu č. 2129. Trasa nyní vede z hranice u Mýtiny přes Lipovou do Okrouhlé, Milíkova a Úbočí. Trasa tak propojila obce se zajímavou lidovou architekturou jako je vesnická památková zóna v Doubravě a skanzen s muzeem v hrázděném statku v Milíkově. Z trasy byla také vyznačena odbočka k poutní kapli panny Marie v Podlesí.

Karlova stezka se otevírá veřejnosti

Dne 9. května proběhne na hraničním přechodu v Jelení slavnostní otevření Karlovy stezky - Karlsroute.
Byla vybudovaná v rámci projektu Cíl3 „Karlovy stezka“ v období 12/2012-03/2015 a zrealizována jako stejnojmenná přeshraniční cyklotrasa mezi městy Aue a Karlovy Vary. V tomto společném česko-německého projektu pod vedením města Eibenstock spolupracují účelová sdružení Muldentalradweg (cyklostezky podél říčky Muldy), obec Nové Hamry a svazek obcí Bystřice.

Cyklistické piktogramy

​Možná jste si také všimli, že se na nových cyklistických značkách objevují různé obrázky. Jsou to cyklistické piktogramy. Začaly se používat v loňském roce a informují cyklisty o zajímavých turistických a kulturních cílech (KTC). Některé jsou převzaty z doporučení ministerstva kultury o označování KTC a doplněny o další užitečné piktogramy pro cyklisty.

Co vlastně všechny ty obrázky znamenají, se můžete podívat do tohoto seznamu.
Více informací najdete na stránce Značení cyklotras.

Cyklovýlet na Dyleň

​Stejně tak jako v loňském roce pořádá občanské sdružení Život na Dyleň cyklistický výlet na horu Dyleň. Vrchol Dyleně (940m) bude pro účastníky výletu otevřen a Klub českých turistů zde zajišťuje občerstvení. Budete mít možnost projít si areál a vystoupit na vyhlídkovou věž, odkud se naskýtá při dobrém počasí nádherný výhled na okolí. Akce se pořádá v sobotu 16.května 2015.

Cyklovýlet na Manský Dvůr

​Dne 1. 5. 2015 od 10 hodin proběhne na Manském Dvoře odhalení památníku k 70. výročí zavraždění neznámého zajatce na tomto statku.
Využijte tuto událost a udělejte si cyklistický výlet na místa, kde jste možná ještě nebyli. Součástí programu bude kromě jiného také prezentace „Minulost, současnost a budoucnost Manského Dvora“.

Jarní Bahno 2015 Karlovy Vary

​Karlovarský spolek A.M.bike pro vás v letošním roce již počtrnácté připravil tradiční kultovní seriál XC závodů na úvod sezóny – Jarní Bahno. Seriál se skládá ze čtyř závodů – tři jsou organizovány jako klasické XC závody na cca 6 km dlouhých okruzích a posledním je MTB časovka na cca 15 km dlouhé trati.
Seriál začíná 21. března 2015 na okruhu u výletní restaurace Linhart. Další termíny pak jsou:  28.3., 4.4. a 11.4. Tým pořadatelů z A.M.bike se těší na setkání s vámi všemi po otravné zimě.

Pár rad na zimní vyjížďku

V poslední době potkáváme stále více cyklistů i v zimě a je už vcelku jedno jestli napadl nebo ne. Pro někoho může jízda po čerstvě napadaném snížku zajímavým zážitkem. Pokud jste to ještě nevyzkoušeli, ale přemýšlíte o tom, tak pro vás je určeno následujících několik rad.

Správně zvolené oblečení je samozřejmě podstatná věc, ale zaměříme se hlavně na techniku jízdy, která značně souvisí s naší bezpečností.

Nová cyklomapa na rok 2015

Jako každý rok, tak i pro letošní nastávající sezonu vydal Karlovarský kraj novou mapu cyklotras. Můžeme se tak těšit na mapové dílo, které je bezesporu nejaktuálnější cykloturistickou mapou Karlovarského kraje ze všech vydávaných map ať už papírových nebo internetových. K dostání bude zjara ve všech infocentrech. Mapa byla vydána nákladem 6 tisíc kusů a prodejci si ji mohou objednat na adrese petr.zidlicky@kr-karlovarsky.cz

 

Datum vydání: