Domů Aktuality Výbory pro menšiny z obou krušnohorských krajů jednaly v Chomutově

Výbory pro menšiny z obou krušnohorských krajů jednaly v Chomutově

mensiny

V úterý 16. dubna se v Chomutově konalo první společné jednání výborů pro národnostní menšiny Ústeckého a Karlovarského kraje. Setkání, kterého se zúčastnili také představitelé měst Chomutov, Most a Trmice, se uskutečnilo v historické budově chomutovské radnice. Důležitým tématem bylo zvládání příchodu uprchlíků z Ukrajiny a rostoucí napětí ve společnosti.

„Společné mezikrajské jednání jsme plánovali dlouho a jsme velmi rádi, že jsme mu mohli poskytnout zázemí. Oba naše kraje čelí v otázkách národnostních menšin podobným výzvám, při jejichž řešení se můžeme vzájemně inspirovat,“ řekla k setkání Renata Adamová, předsedkyně chomutovského výboru pro národnostní menšiny, který se ujal organizace akce.

Jedním z výstupů jednání výborů, které jsou v obou krajích tvořeny zástupci politických stran i příslušníky národnostních menšin, bylo jednomyslně přijato usnesení s doporučením rozvíjet spolupráci v záležitostech týkajících se národnostních menšin na úrovni Ústeckého a Karlovarského kraje, mimo jiné i se zaměřením na odstraňování předsudečné nenávisti a podporu harmonických vztahů mezi příslušníky různých národů a etnik žijícími na území obou krajů.

Přijetí usnesení ocenila Markéta Monsportová, předsedkyně Výboru pro národnostní menšiny Zastupitelstva Karlovarského kraje: „Poslední dobou se ve společnosti stále častěji setkáváme s cílenou a záměrně podněcovanou nenávistí mezi příslušníky jednotlivých národů a etnik. Jsem velmi ráda, že z našeho výboru a i od kolegů z Ústeckého kraje a z Chomutova zaznělo jednohlasné odmítnutí tohoto jevu. To, že usnesení navrhli samotní zástupci menšin, mu dodává větší sílu a byla bych moc ráda, kdyby rezonovalo nejen napříč našimi regiony, ale i celou republikou.“

Po oficiálním jednání následoval kulturní program v kanceláři senátora Přemysla Rabase, svá hudební a taneční vystoupení předvedli zástupci rusínské, ukrajinské a vietnamské menšiny.

„Ústecký a Karlovarský kraj mají mnoho společného, jako třeba těžební minulost, krásnou přírodu i výrazné zastoupení obyvatel s jinými než českými kořeny. Je důležité dát i těmto obyvatelům vědět, že s nimi při rozvoji našich krajů počítáme. Spoluprací můžeme dosáhnout lepších výsledků než samostatně a těším se, že společná setkání budou pokračovat i v dalších letech,“ okomentovala setkání Karolína Žákovská, předsedkyně Výboru pro národnostní menšiny Zastupitelstva Ústeckého kraje.

(Tisková zpráva Výboru pro národnostní menšiny Zastupitelstva Ústeckého kraje)

Za stránku zodpovídá Bc. Jitka Čmoková
Datum aktualizace 25. 4. 2024 - 14:04