Domů Aktuality Etnické a národnostní kuchyně společně s pestrým programem obohatily hornické slavnosti v Sokolově

Den narodnostnich mensin

Bořit předsudky a bariéry mezi jednotlivými národy a národnostmi, které žijí na území našeho regionu, to je hlavním posláním vrcholné akce Výboru pro národnostních menšiny Karlovarského kraje. Den národnostních menšin se vrátil po několika letech opět do Sokolova a byl hezkým zpestřením Hornického dne.

Tak jako v minulých letech vystoupily nejpočetněji zastoupené menšiny - maďarská, rumunská, vietnamská, mongolská, ukrajinská, ruská, německá, slovenská, srbská a romská. Poprvé naše pozvání přijal i soubor Sdružení Čechů a Slováků z banátských Karpat ze Skalné (reemigranti z Rumunska) a také srbský soubor i s panem velvyslancem JE. Berislavem Vekičem. Oba soubory v nádherných a tradičních krojích svých zemí sklidily velký aplaus. Na pódiu spolu s ukrajinským souborem MRIJA dále vystoupil i ruský sólista Opery Národního divadla v Praze pan Oleg Korotkov a další.

Staré náměstí v Sokolově zaplnily stánky, které nabízely řadu pokrmů nejrůznějších barev a vůní. Chuťové pohárky návštěvníků si přišly na své, pestrobarevná nabídka a nádherné kroje uspokojily i zrak. Jídlo je skvělým nástrojem k bourání předsudečných bariér.

Letošní 15. ročník můžeme vyhodnotit jako velmi úspěšný, poděkování si zaslouží určitě všichni členové výboru, kteří se sami na organizaci podílejí. Hlavní záštitu a nejvíc starostí s organizací měla letos maďarská menšina a dlouholetou zásluhu za činnost výboru nese i pan Vaculík, etnolog a tajemník výboru. Poděkovat se určitě patří i zástupcům města Sokolov za to, že nám v rámci Hornických slavností poskytli skvělé zázemí a prostor.

Apolitický výbor chce napomáhat prezentaci, toleranci, integraci a bezproblémovému soužití lidí odlišných mentalit a kultur. Jeho hlavní náplní je komplexně řešit otázky národnostních menšin na území kraje, hájit jejich práva a vytvářet prostor k prosazování jejich zájmů a potřeb.

(Autorkou textu je Markéta Monsportová, uvolněná zastupitelka a předsedkyně Výboru pro národnostní menšiny)

Den národnostních menšin v Sokolově

Za stránku zodpovídá Bc. Jitka Čmoková