Domů Krajský úřad Povinné informace Dotazy a odpovědi- zák.106Sb. Zastoupení Karlovarského kraje v Bruselu

Zastoupení Karlovarského kraje v Bruselu

Žádost o informace dle zákona 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím ze dne 8.2.2016

 


Žadatelka požadovala zodpovězení následujících dotazů:

1) Proč bylo stálé zastoupení Karlovarského kraje k 1. 4. 2012 zrušeno? Kdo jeho zrušení navrhl či inicioval? Jaké důvody k tomu vedly?
O zrušení stálého zastoupení Karlovarského kraje při EU v Bruselu rozhodlo vedení Karlovarského kraje s platností od 1. 4. 2012. Činnost stálého zastoupení byla ukončena především z úsporných důvodů.

2) Jak Karlovarský kraj jiným způsobem zajišťuje aktivity, které mělo zajišťovat stálé zastoupení Karlovarského kraje v Bruselu? 3) 4) 5)
a) Jak je zajišťována účast při odborných evropských debatách, konferencích, výstavách, prezentačních akcích apod.?
Účast na uvedených akcích zajišťuje kancelář hejtmana Karlovarského kraje, vybraných akcí se účastní politici krajské samosprávy, případně odborníci zastupující konkrétní resort.

b) Jakým způsobem jsou nyní získávány informace, zkušenosti a kontakty se zahraničními regiony EU v oblastech zájmu Karlovarského kraje?
Probíhá aktivní elektronická komunikace, prostřednictvím které je kancelář hejtmana průběžně v kontaktu se zástupci evropských institucí.

c) Spolupracuje Karlovarský kraj nadále se zastoupeními jiných regionů v Bruselu (ať už českými nebo jinými evropskými regiony)?  S jakými?
Karlovarský kraj spolupracuje se zastoupeními českých a moravských krajů, dále se zastoupením Svobodného státu Sasko, nebo se zastoupením Slovenské republiky.

d) Jak je zajištěna podpora hejtmanovi Karlovarského kraje při výkonu jeho mandátu člena Výboru regionů EU (odborné a organizační zázemí)?
Hejtman Karlovarského kraje není členem Výboru regionů.

e) Jak kraj sleduje činnost dalších institucí EU, hl. monitoring dění v Evropském parlamentu a Evropské komisi? Mají to za úkol zaměstnanci kraje? Kteří?
Vedení kraje má informace o činnosti institucí EU například prostřednictvím pravidelného newsletteru Informační kanceláře Evropského parlamentu v ČR, prostřednictvím monitoringu událostí, dále formou pozvánek a avíz v rámci elektronické komunikace. Dění sleduje a informace zprostředkovává vedoucí Odboru kancelář hejtmana a vnějších vztahů Krajského úřadu Karlovarského kraje Ing. Lydie Stráská.

f) Kdo organizačně zajišťuje akce prezentující KK v rámci EU a záležitosti spojené s pobytem zástupců KK v Bruselu?
Vedoucí Odboru kancelář hejtmana a vnějších vztahů Krajského úřadu Karlovarského kraje Ing. Lydie Stráská.
 
3) Uvažuje Karlovarský kraj o znovuobnovení svého stálého zastoupení v Bruselu? Popřípadě uvažuje nad společným zastoupením s jiným krajem ČR?
V současné době vedení kraje o znovuobnovení stálého zastoupení neuvažuje.

4) Jakým způsobem funguje v současné době kontakt s institucemi EU? Jakým způsobem kraj nyní prosazuje své zájmy v rámci EU? Využívá hlavně kontaktů s českými europoslanci nebo si najímá lobbisty? Jak je tedy zajištěn lobbing Karlovarského kraje v EU?
Své zájmy Karlovarský kraj v rámci EU prosazuje ve spolupráci s českými europoslanci, především s europoslancem za Karlovarský kraj RNDr. Pavlem Pocem.
 
5) Prosím o zaslání informací o činnosti stálého zastoupení v době jeho existence (tedy od března 2006 do března 2012) a finančních nákladech spojených s jeho činností.
Vzhledem k tomu, že nespecifikujete pojem „činnosti stálého zastoupení“, uvádíme výběr akcí, které stálé zastoupení organizovalo, nebo se na jejich realizaci podílelo, šlo o výstavy týkající se prezentace českých začínajících umělců, zajištění účasti zástupců Karlovarského kraje na tzv. Open Days, na jednotlivých ročnících Českého bálu v Bruselu (Czech Ball Brussels), na Czech Street Party, kde se kraj tradičně prezentoval stánkem s nabídkou propagačních publikací, předmětů i pochoutek se značkou Regionální potravina. Dále zabezpečovalo účast na Krušnohorských trzích, které se konaly ve spolupráci se saskými partnery, na organizaci koncertů regionálních hudebníků, na projekcích českých filmů, workshopech a konferencích týkajících se mimo jiné rozvoje dopravy nebo kvality životního prostředí.
V letech 2006 – 2012 se jednalo cca o 13, 2 mil. Kč.
 
Zveřejněno 9.3.2016
Datum aktualizace 28. 7. 2023 - 17:08