Úvodní strana > Krajské listy

Aktuality z kraje

Žáci Gymnázia Ostrov mají moderní laboratoř chemie

​Několik g​enerací úspěšných chemiků se připravovalo na prestižní soutěže i budoucí vysokoškolská studia v laboratoři chemie Gymnázia Ostrov. Prostory staré sedmdesát let ale dávno dosloužily, proto škola přišla v roce 2016 s projektem modernizace, na který získala dotaci z programu Integrovaný plán rozvoje území (IPRÚ). Celkové náklady na přestavbu učebny a přilehlého zázemí činily 4 miliony korun.

Muzeum si připomene výročí otevření nové stálé expozice

​Blíží se Velký pátek, a pokud nemáte program na tento sváteční den, nenechte si ujít návštěvu Muzea Karlovy Vary. To si připomíná dvouleté výročí od otevření nové stálé expozice, která se pyšní prestižním oceněním z národní soutěže Gloria Musaealis. Vstupné je po celý den zdarma.

​Do kraje zavítala velvyslankyně Kanady

​Velvyslankyně Kanady Barbara C. Richardson, která přijela na pracovní návštěvu do našeho regionu, se v pondělí setkala s náměstkem hejtmanky pro oblast dopravy a silničního hospodářství Martinem Hurajčíkem. Na krajském úřadě společně hovořili například o rozvoji lázeňství či o útlumu těžby a chystaných opatřeních.

Do soutěže "Pečující roku" můžete přihlásit své blízké

​Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) vyhlásilo soutěž s názvem "Pečující roku". Jejím cílem je ocenit neformální rodinné pečující, kteří se starají o příbuzného seniora či zdravotně postiženého člena rodiny. Přihlášky lze zasílat do 26. dubna 2019. Vítězové převezmou ceny na Fóru rodinné politiky 15. května v Brně.

​Kraj se prezentoval na veletrhu FOR BIKES 2019

​To nejlákavější pro cyklisty z domova i ze zahraničí představil v závěru března na 10. ročníku pražského veletrhu cyklistiky FOR BIKES 2019 Karlovarský kraj. Největší akce svého druhu v České republice otevírá každoročně cyklistickou sezonu a nabízí cyklosortiment pro všechny věkové i výkonnostní skupiny obyvatel. Letos si její návštěvu opět nenechaly ujít desítky tisíc lidí.

​Kraj zajistí obědy zdarma pro děti ze sociálně slabých rodin

​Karlovarský kraj by se měl opět zapojit do projektu Obědy do škol, jehož cílem je zabezpečit bezplatné školní stravování dětem, které jsou ohroženy chudobou a sociálním vyloučením. Podle odhadů by nabízenou podporu mohlo využít přes 700 dětí z našeho regionu. Celkové náklady jsou vyčísleny na více jak 4 miliony korun, přičemž projekt je plně hrazen z prostředků Operačního programu potravinové a materiální pomoci, jenž spravuje Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR, a státního rozpočtu. Podání žádosti o dotaci však ještě musí posvětit Zastupitelstvo Karlovarského kraje.

​Juniorský maraton ovládli sokolovští gymnazisté

​V centru Karlových Varů se v minulém týdnu běželo semifinálové kolo Juniorského maratonu. Ve Smetanových sadech zabojovalo o vstupenku na prestižní Volkswagen Maraton Praha čtrnáct desetičlenných týmů z různých koutů regionu. Závod odstartoval krajský radní pro oblast školství, mládeže a tělovýchovy Jaroslav Bradáč. Nejlepšího času nakonec dosáhli studenti Gymnázia Sokolov.

​Kraj přispěje na obnovu a vznik dopravních hřišť

​Karlovarský kraj uvolní na obnovu stávajících a vznik nových dopravních hřišť, která slouží především k praktické výuce dopravní výchovy pro žáky 4. a 5. ročníků základních škol,  téměř 1,2 milionu korun. Rada na svém posledním zasedání odsouhlasila rozdělení dotací ve výši přes 600 tisíc korun. O zbývajících financích bude rozhodovat zastupitelstvo v dubnu.

Přeměna uhelných oblastí se neobejde bez pomoci státu

Transformace těžebních oblastí v České republice se neobejde bez razantní podpory státu a Evropské unie. Shodli se na tom dnes účastníci konference Budoucnost, která proběhla v Chodově u Karlových Varů. Zúčastnila se jí téměř stovka odborníků od zástupců evropského a českého parlamentu, přes ekonomy až po představitele krajů a obcí. Ti zároveň deklarovali připravenost regionu na zahájení kompletní ekonomické transformace.

Pro milovníky přírody je připraveno další tradiční setkání

​V pátek 12. dubna se můžete těšit na již tradiční Setkání příznivců Slavkovského lesa. Akce se koná od 16 hodin v budově Správy CHKO Slavkovský les v Mariánských Lázních a je určena nejenom pro odborníky, ale také pro širokou veřejnost. Přijďte se dozvědět, co se zajímavého událo během posledních měsíců a jaké byly vydány knižní novinky. Večer bude zakončen volnou zábavou a občerstvením.

Hejtmani trvají na dodržení příslibů státu ve věci financování oprav silnic II. a III. třídy a nulové sazby mýta

​Kraje požadují, aby vláda naplnila své usnesení ohledně příspěvku na opravy silnic II. a III. tříd. Finanční prostředky přitom potřebují nejpozději do konce dubna letošního roku. Zároveň trvají na tom, aby stát respektoval memorandum uzavřené mezi Ministerstvem dopravy ČR, Asociací krajů ČR a Svazem měst a obcí ČR o tom, že si kraje budou moci určit úseky silnic I. třídy, kde by byla od příštího roku stanovena nulová sazba mýta. Hejtmani rovněž zdůraznili, že musí být dofinancován nečekaný nárůst mezd v sociálních službách. Po jednání Rady Asociace krajů 11. dubna v Plzni to potvrdila její předsedkyně Jana Mračková Vildumetzová.

​Interaktivní galerie Becherova vila zve na Den s autismem

​Ve středu 17. dubna se v prostorách Interaktivní galerie Becherova vila v Karlových Varech uskuteční Den s autismem. Program je určen nejenom pro rodiny s dětmi s touto vývojovou poruchou, ale také pro širokou veřejnost. Všichni, kteří si chtějí užít příjemně strávené odpoledne a dozvědět se něco více o autismu, zde budou vítáni.

Ministr školství a předsedkyně Asociace krajů ČR došli ke shodě ohledně memoranda o budoucnosti vzdělávání

​Kraje budou mít jako zřizovatelé středních škol pravomoc rozhodovat o oborech a kapacitě nabíraných žáků. Speciální inspekční tým České školní inspekce bude nadále kontrolovat školy a ty, které selhávají ve vzdělávacím procesu, budou muset ukončit činnost. Zástupci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy se navíc setkají s představiteli krajů a budou s nimi jednat o jejich potřebách v oblasti vzdělávání. Při společném jednání v Praze se na tom shodli ministr školství Robert Plaga s předsedkyní Aasociace krajů ČR a hejtmankou Karlovarského kraje Janou Mračkovou Vildumetzovou.

Protidrogový vlak oceňovaný u nás i v zahraničí získal podporu kraje

​Na začátku května přijede do Karlovarského kraje REVOLUTION TRAIN. Díky němu se děti i dospělí mohou seznámit s tím, jaká rizika jsou spojená s užíváním drog a jak vypadá prostředí, v němž se narkomani pohybují. Unikátní projekt, který doslova útočí na návštěvníkovi smysly a nutí jej k zamyšlení, podpořil Karlovarský kraj částkou bezmála 200 tisíc korun.

Nominujte své favoritky do soutěže Žena regionu

​Na začátku dubna odstartoval v pořadí již desátý ročník soutěže Žena regionu. Jejím cílem je ocenit úsilí výjimečných žen a zviditelnit jejich smysluplnou práci. Nejedná se přitom jen o veřejně známé a úspěšné osobnosti, ale především o obyčejné dámy, o jejichž nezištných aktivitách nemá veřejnost ani tušení. Návrhy na ocenění lze zasílat do 14. června. Pokud jste tedy vhodnou adeptkou nebo máte ve svém okolí někoho, jehož práci byste rádi ocenili, s nominací neotálejte.
Zobrazit informační kanál RSS