Úvodní strana > Krajské listy > Nové vedení Karlovarského kraje pokračuje v realizaci projektu Euroklíč

 Nové vedení Karlovarského kraje pokračuje v realizaci projektu Euroklíč

Projekt Euroklíč
Hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný a jeho náměstek pro oblast sociálních věcí Miloslav Čermák jednali se zástupci projektu Euroklíč a starosty měst, která se chtějí do projektu zapojit. Nositelem a realizátorem projektu je Národní rada osob se zdravotním postižením ČR.

„Jsme velmi rádi, že se nové vedení Karlovarského kraje k projektu Euroklíč tak rychle a operativně přihlásilo,“ řekl předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása.

O vybudování sociálních zařízení s Eurozámkem projevily zájem Karlovy Vary, Sokolov, Cheb, Mariánské Lázně, Aš a Skalná. „Tento dílčí projekt za zhruba 26 milionů korun by měl být financován z ROPu,“ uvedl hejtman Josef Novotný. Města a obce musí definitivně svou účast potvrdit v průběhu příštího týdne. „Projekt musíme podat do 22. ledna 2009. Pokud uspějeme, měl by se realizovat ve druhé polovině příštího roku,“ dodal náměstek Miloslav Čermák

Systém Euroklíč je celoevropský projekt, který umožňuje zdravotně postiženým lidem, aby se dostali pomocí vlastního speciálního klíče do všech veřejně přístupných objektů, například na úřady, do školských, zdravotnických, kulturních a sportovních zařízení, nádraží, obchodních center či čerpacích stanic.

V těchto objektech budou problematická místa z hlediska dostupnosti ( především výtahy, svislé a schodišťové plošiny, ale i WC a umývárny) osazena Eurozámkem. Zdravotně postižení, senioři či rodiče s dětmi do tří let pak dostanou univerzální klíč, který jim umožní snadný přístup a využití těchto zařízení.

Do projektu Euroklíč je v současnosti zapojeno 22 evropských států, kde systém funguje řadu let. V České republice probíhá pilotní ověřování ve Středočeském kraji, k projektu se kromě Karlovarského kraje přihlásil ještě Královéhradecký, Pardubický Moravskoslezský a Plzeňský a Zlínský kraj.

Za stránku zodpovídá: Andrea Bocková
Datum vydání: 28.11.2008 0:00