Úvodní strana > Krajské listy > Štola Barbora přilákala první návštěvníky

 Štola Barbora přilákala první návštěvníky

Stola Barbora
V sobotu 24. května byla zpřístupněna veřejnosti jáchymovská štola Barbora, která je první částí budoucího hornického skanzenu Krajského muzea Karlovarského kraje.

„V roce 2005 převzalo správu štoly muzeum v Sokolově od hornického spolku Barbora a o rok později jsme zahájili první etapu stavebních prací přímo ve štole,“ uvedla ředitelka krajského muzea Eva Dittertová s tím, že práce na otevření štoly měly probíhat ještě v roce 2009, ale podařilo se je dokončit už letos. „Otevření 280 metrů dlouhé prohlídkové trasy štoly předcházely tři etapy stavebních prací, za něž jsme zaplatili více než 5 milionů korun,“ upřesnil hejtman Josef Pavel.

Otevření štoly BarboraNově otevřenou štolu, jež má lidem ukázat nelidské podmínky při dobývání uranové rudy, vysvětil arcibiskup Karel Očenášek. Veřejnost si ji může přijít prohlédnout v letní sezóně vždy ve středu a o víkendu. Prohlídková trasa nabízí ukázky důlního zařízení, vrtné techniky nebo  těžké výstroje. V další fázi prací na hornickém skanzenu bude opraven vstup do areálu a tzv. matthausenské schody.

Štola Barbora se začala razit 1. července 1952 coby průzkumná trasa pro hledání nových uranových ložisek. Ve štole je několik odboček vedoucích k tzv. dobývkám. Součástí štoly jsou  katry svařené z důlních kolejí a  vodního potrubí,které měly zabránit vězňům v útěku.
Za stránku zodpovídá: Jana Pavlíková
Datum vydání: 27.5.2008 0:00