Úvodní strana > Krajské listy > V radě kraje zasedne sedm občanských a dva sociální demokraté

 V radě kraje zasedne sedm občanských a dva sociální demokraté

Koaliční smlouvu podepsali i Josef Pavel za ODS a Petr Horký za ČSSD (zleva)
Karlovarský kraj bude řídit devět uvolněných členů rady. Rada bude složena ze sedmi zástupců ODS a dvou zástupců ČSSD. Vyplývá to z koaliční smlouvy, kterou vyjednávači občanských a sociálních demokratů podepsali 24. listopadu 2004.

Oproti předchozímu čtyřletému období se zvýšil počet náměstků hejtmana, jímž bude opět Josef Pavel z ODS, ze tří na čtyři. Ze dvou na čtyři se pak zvýšil počet dalších uvolněných členů rady.

Karlovarský kraj chce jít v tomto případě cestou sousedního Plzeňského kraje, která měla uvolněné všechny členy rady již v uplynulém volebním období, sdělil dnes novinářům hejtman Josef Pavel. „Máme poznatky, že se tento model velmi osvědčil a proto ho uplatníme také. Slibujeme si od něj větší výkonnost celé rady a následný efekt pro řízení a rozvoj kraje,“ řekl Pavel.

Na místě prvního náměstka hejtmana zůstává podle koaliční dohody Jan Zborník (ODS), do jehož kompetence náleží regionální rozvoj a doprava. Stejně tak obhájil post náměstka pro oblast kultury, lázeňství a cestovního ruchu Jiří Behenský (ČSSD). Další z náměstků Petr Horký (ČSSD) ve funkci zůstal, ovšem mění resort. Nově bude odpovídat za oblast majetkoprávní a legislativní a za sekretariát Regionální rady soudržnosti ;Školství místo Horkého převezme nový uvolněný radní Kamil Řezníček (ODS) a zdravotnictví Jiří Mutinský (ODS). 

Jak uvedl Josef Pavel, přesun kompetencí v oblasti zdravotnictví ze člena sociální demokracie na občanského demokrata vyplývá i ze vztahu kraje k vládě a ministerstvu zdravotnictví. „Vůči vládní politice ČSSD a řízení resortu zdravotnictví máme řadu výhrad a jsme odhodláni jít v případě potřeby do konfliktů. Proto je lepší, když ten, kdo povede jednání, nebude sociální demokrat,“ uvedl hejtman.

Novým náměstkem je Jiří Červenka (ODS). Odpovídat bude za ekonomiku a informatiku. Na svém postu uvolněné členky rady pro oblast sociálních věcí zůstala Ellen Volavková (ODS). Novým uvolněným členem Rady kraje je kromě Kamila Řezníčka Luboš Orálek (ODS) s kompetencemi v oblasti životního prostředí a revitalizace krajiny.

ODS a ČSSD si rovněž rozdělili předsednictví v jednotlivých výborech a komisích. Občanští demokraté budou řídit čtyři výbory a čtyři komise, ČSSD dva výbory a tři komise. Předsednictví kontrolního výboru svěřila vládnoucí koalice opozičním Evropským demokratům. „Vyplynulo to ze vzájemných konzultací a nebyli jsme proti. Původně bylo toto předsednictví nabídnuto zástupcům KDU-ČSL. Ti se ale v úterý večer překvapivě odmítli na koalici podílet,“ dodal hejtman.

Nové vedení musí ještě schválit krajské zastupitelstvo, jež se poprvé po volbách sejde 9. prosince. Ze 45 míst v něm má nová koalice ODS a ČSSD nadpoloviční většinu 28 míst. Programové prohlášení předloží občanští a sociální demokraté zastupitelům zřejmě do konce března příštího roku.

Tisková zpráva hejtmana Josefa Pavla k vytvoření koalice

Nová Rada Karlovarského kraje a její kompetence

Zastupitelstvo Karlovarského kraje (po volbách 2004)

Za stránku zodpovídá: Andrea Bocková
Datum vydání: 24.11.2004 0:00