Domů Aktuality Odborníci hledají metody, jak zbavit přehradu Skalka sinic

Odborníci hledají metody, jak zbavit přehradu Skalka sinic

Vodní nádrž Skalka na Chebsku je zejména v letních měsících oblíbeným cílem turistů. Rekreaci jim ale znepříjemňují rychle se množící sinice, které už většinou začátkem sezóny znemožňují na přehradě koupání.

Odborníci z české i německé strany proto jednají o tom, jak Skalku zbavit sinic a vodních živin. Jejich cílem je vytvořit koncepční řešení, které by bylo možné uplatnit i na ostatních přehradách a vodních nádržích v republice.

 „Bereme situaci kolem sinic velmi vážně. Tento problém se snažíme řešit nejen na přehradě Skalka, ale například také v Novorolském rybníku,“ uvedl krajský radní pro oblast životního prostředí Luboš Orálek. S problémem sinic se potýká například Máchovo jezero či Brněnská přehrada.

Společný projekt má zodpovědět otázku jak se zbavit živin a sinic v nádrži Skalka. Finančně jej podpořila Evropská unie. Náklady na jeho zpracování činí 210 tisíc eur, tedy více než pět milionů korun. Výsledky by měly být známy v září příštího roku, ale ani pak není jasné, zda se podaří najít způsob a především finance na realizaci samotného opatření proti pronikání živin a vzniku sinic v přehradě „Realizace české části projektu měla být zahájena už letos v létě. Termín se ale kvůli administrativním průtahům při získávání evropských dotací nepodařilo dodržet,“ uvedl ředitel Povodí Ohře Jiří Nedoma. „Původně slíbený termín pro vypracování studie do konce září příštího roku, ale dodržíme “ slíbil Jiří Nedoma.

Německá strana ukončí výběrové řízení na zpracování studie v listopadu. „Od prosince do dubna příštího roku by se na materiálu mělo začít pracovat,“ řekl vedoucí vodohospodářského úřadu v Hofu Richard Oberhauser. V sousedním Bavorsku se navíc podařilo snížit množství živin způsobujících nárůst výskytu sinic na polovinu. Jednou z příčin je napojení obyvatel okresu Wunsiedel, který je hlavním povodím pro nádrž Skalka, na čističky odpadních vod a následná kontrola vod, které z čističek odcházejí. Výsledkem je nižší výskyt látek obsahujících dusík a fosfor. Ty se přímo podílejí na tvorbě vodních živin podporujících množení sinic.

Po dokončení studie, ale mohou nastat problémy s financováním nápravných opatření na Skalce a jejích přítocích. Podle Jiřího Nedomy nezodpovídá ze zákona v České republice žádný subjekt za sinice ve vodních plochách. Navíc neexistuje žádný dotační titul, z něhož by mohl být projekt financován.

Jak uvedl radní kraje pro životní prostředí Luboš Orálek, bude třeba přimět ministerstvo životního prostředí a popřípadě Evropskou unii, aby takový dotační titul v budoucnu vypsaly. „ Jsme ochotni napomoci jakékoliv iniciativě. V případě vypsání dotačních titulů jsme připraveni projekty spolufinancovat,“ uzavřel Luboš Orálek.

Datum aktualizace 23. 9. 2008 - 07:58