Úvodní strana > Krajské listy > Karlovarský kraj zruší 102 lůžek ve svých třech nemocnicích

 Karlovarský kraj zruší 102 lůžek ve svých třech nemocnicích

Karlovarský kraj zruší 102 lůžek v bývalých třech okresních nemocnicích v Karlových Varech, v Sokolově a v Chebu, které na počátku roku převzal od státu. Rušení lůžek vyplývá z dokumentu Restrukturalizace akutní lůžkové péče v kraji, který 21. srpna společně se Zdravotním plánem Karlovarského kraje schválilo krajské zastupitelstvo. Přijetí obou dokumentů do konce srpna si vyžádalo ministerstvo zdravotnictví jako podmínku pro padesátiprocentní oddlužení závazků bývalých státních nemocnic.

"Zrušená lůžka by měla být přeměněna na lůžka následné péče a na rehabilitační. Změna má přinést úspory a do tří let zamezit ztrátám nemocnic. Zvýší se totiž obsazenost lůžkových oddělení, takže náklady na jedno lůžko a den se sníží," říká náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Petr Horký a dodává: "V kraji vznikne 90 lůžek následné péče a stejný počet rehabilitačních, která v kraji dosud nejsou."

Zadlužení se v Karlovarském kraji týká především chebské nemocnice. Na sociálním pojištění státu včetně penále dluží asi 260 milionů korun a závazky není schopna splácet.

"Zdravotní plán vznikl proto, aby byly oddluženy nemocnice, a ne proto, aby bylo určeno další směřování zdravotnictví v kraji," uvedl na jednání zastupitel Pavel Smutný. Podle náměstka Horkého není zdravotní plán konečný, je možné jej dále doplňovat.

Hejtman Josef Pavel před několika dny vyjádřil podiv nad podmínkou ministerstva zdravotnictví, protože zpracování dokumentů krajům neukládá žádný zákon ani předpis.

"Ale rozhodli jsme se udělat vstřícný krok a požadavek ministryně zdravotnictví Marie Součkové splnit. Teď bude řada na ní, aby ukázala, že hodlá o oddlužení nemocnic opravdu diskutovat," dodává hejtman.

Za stránku zodpovídá:
Datum vydání: 22.7.2003 0:00