Úvodní strana > Krajské listy > V chebské nemocnici začal sloužit moderní přístroj na ozařování nádorů

 V chebské nemocnici začal sloužit moderní přístroj na ozařování nádorů

V chebské nemocnici začal sloužit moderní přístroj na ozařování nádorů
Pacienti s nádorovými onemocněními již nemusí z Karlovarského kraje dojíždět za léčbou do Prahy, Plzně nebo Ústí nad Labem.
Jedno ze dvou nejmodernějších ozařovacích zařízení v České republice začalo 12. srpna sloužit pacientům v Chebu. Obdobným lineárním urychlovačem, který umožňuje daleko přesnější zaměření nádoru a tím i účinnější ozařování s menšími vedlejšími účinky, je vybavena pouze nemocnice v Ostravě. Přístroj výrazně urychlí léčbu pacientů v Karlovarském kraji, který se potýká s největším výskytem a úmrtností na nádorová onemocnění. Ročně je v našem regionu hlášeno téměř 2000 případů nových zhoubných nádorů.

Nové radioonkologické oddělení bude poskytovat péči obyvatelům celého Karlovarského kraje. V budoucnu chce vedení nemocnice jeho služby nabídnout i pacientům z Německa. "Rádi bychom po našem vstupu do Evropské unie nabídli kapacitu našeho zařízení německým zdravotním pojišťovnám. Na novém zařízení pracují kvalifikovaní odborníci. Vedle radioonkologie bychom rádi také v zahraničí nabídli naše neurologické pracoviště, které je rovněž na prvotřídní úrovni," vysvětluje ředitel nemocnice Josef Beran.

"Nové zařízení dokáže vyšetřit denně 30 až 40 pacientů," říká náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Petr Horký a dodává: "Nový lineární urychlovač sice kapacitní možnosti oddělení nezvýší, podstatně se ale díky novému zařízení zvýší kvalita léčby v našem kraji. S novým zařízením mohou lékaři přesněji nádory lokalizovat, zacílit, prozářit a ošetřit okolní zdravé tkáně. Pacienti budou mít lepší přístup k odpovídající technice. Ne vždy byl každý nemocný při ambulantní léčbě schopen cestovat do vzdálených nemocnic."

Součástí zařízení, jehož pořízení přišlo včetně stavebních úprav na zhruba 84 milionů korun, je i počítačový tomograf, který pomůže lékařům při diagnostice i dalších chorob. Zařízení bylo pořízeno na splátky do roku 2007. Z pořizovací ceny 84 milionů korun už nemocnice uhradila více než polovinu. O přidělení 30 milionů korun ze státních prostředků ve prospěch chebské nemocnice rozhodl parlament už v roce 2000.

"Tím byl celý proces pořízení lineárního urychlovače nastartován," podotýká hejtman Karlovarského kraje Josef Pavel. Na zařízení uvolnilo 8 milionů korun město Cheb, částkou 3 miliony korun přispěl Karlovarský kraj. Vedení chebské nemocnice by rádo zařízení, které začne vydělávat zřejmě od začátku příštího roku, splatilo před termínem. O tom ale musí rozhodnout krajské zastupitelstvo, protože kraj je zřizovatelem nemocnice.
Za stránku zodpovídá:
Datum vydání: 22.7.2003 0:00